Antibiyotik önerilen 0-6 yaşlar arasındaki çocuklarda annelerin ilaç kullanım ilkelerine uyma durumları
  1. Tez No: 11403
  2. Yazar: DUYGU ÇAVDAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN TERAKYE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
- 76 - ÖZET Araştırma, antibiyotik önerilen 0-6 yaşlar arasındaki çocuk larda annelerin ilaç kullanım ilkelerine uyma durumlarını saptamak ama cıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Bu amaçla Erzurum'da bulunan 5 sağlık ocağı arasından basit rastgele örnekleme yöntemiyle Ceylanoğlu Sağlık Ocağı seçilmiş ve örnek- lemin büyüklüğü 134 anne ile sınırlandırılmıştır. Verilerin toplanmasın da antibiyotik önerilen 0-6 yaşlar arasındaki çocuklarda annelerin ilaç kullanım ilkelerine uyma durumlarını saptamak amacıyla hazırlanmış olan anket formu kullanılmıştır. Form sağlık ocağına gelen ve çocuklarına an tibiyotik önerilen annelere, antibiyotiğini bitmesi gereken süre içinde evlerine giderek uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ise yüzde lik ve Ki-kare testi kullanılmıştır. Tüm gruplardaki annelerin antibiyotiğinin açlık tokluk ilişki sine dikkat etme, zamanında bitirme, artmış antibiyotiği uygun süre sak lama ilkelerine uymama oranının yüksek olduğu belirlenmiştir. Ancak, an nelerin eğitim durumu, çocuk sayısı, sosyal güvence, çocuğun yaşı ve cin siyeti ve teşhisi ile antibiyotik kullanım ilkelerine uymama oranları arasındaki fark önemli bulunmamıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara yönelik uygun öneriler ge tirilmiştir../.
Özet (Çeviri)
- 77 - SUMMARY The research was conducted as a descriptive study to determine the behaviours of the mothers with the use of antibiotic in their children of 0-6 years - old. For this reason, of the five health centers in Erzurum, Ceylanoğlu Health Center was chosen at random, and the number of the mothers included in the study was limited with 134. in collecting the data a questionnaire was used to find out if the mothers obeyed the principles in using antibiotic prescribed for their 0-6years-old children. The form was completed in their own house at the time when use of antibio tic was planned to be finished. The results were evaluated with the percentage and chi-square tests were used. The study indicated that the mothers included in the study gave no importance to the rules of using an antibiotic and keeping it within the specified period of time and also they didn't regard if the child was hungry or not when using it. On the other hand, the education level of the mothers, their child number, child's sex and age their social assurance were found to be uneffective on antibiotic misuse. Considering the results, the appropriate recommodations have been made.