Kuşadası Güvercinada özelinde master plan çerçevesi içinde doğal ve kültürel kaynakların irdelenmesi
An Investigation for natural and cultural resources on Kuşadası Güvercinada in the frame of master plan
  1. Tez No: 114044
  2. Yazar: ARMAĞAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Kuşadası Güvercinada özelinde Master Plan Çerçevesi İçinde Doğal ve Kültürel Kaynakların İrdelenmesi KORKMAZ, Armağan Yüksek Lisans Tezi, Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ümit ERDEM Eylül, 2001, 105 Sayfa Çalışmada, en önemli amaç, Doğal ve Kültürel Kaynaklar Kavramlarının İnsanlık için ne kadar önemli ve sürekliliği anlamında ne derece vazgeçilmez olduğunu anlatmaktır. Ekonomik ve Doğal Gelişim süreçlerinin saptanması ve bu anlamda çevresel sorunların kaynaklarının irdelenmesi ana konuyu oluşturur. Araştırma, Güvercinada özeli için yapılmış ve kapsam genişletilerek Kuşadası ilçesi de çalışma kapsamına alınmıştır. Kuşadası ilçesinin tarihsel gelişiminde tarımsal ekosistemden, turizm ekosistemine geçişinin beraberinde getirdiği çevresel sorunlar Master Plan çerçevesinde ele alınmıştır. Günlük problemlerin yanı sıra belli bir zaman diliminde yaşanması beklenen sorunlar da ortaya konulmuştur. Sonuç olarak iki binlerde nasıl bir çevrede yaşamak istediğimizin saptanması ile olumlu ve olumsuz neticeler verilmiş imkansız olmayan somut çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmada Kuşadası'na farklı bir perspektiften bakılması gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT An Investigation for Natural and Cultural Resources on Kuşadası, Guvercinada in the Frame of Master Plan KORKMAZ, Armağan Msc in Environmental Science Advisor: Proffesor Ümit ERDEM September, 2001, 105 Pages In this research, the main aim is to determine the importance of natural and cultural resources of environment for human kind in the aspects of continuing. The main subject is based on the establishing of periods of economical and natural development and in this meaning, environmental resources are researched in detail. Research is realised for Guvercinada and after all, the concept is extended to Kuşadası. Environmental problems related with the transition period of Kuşadası from Agriculture ecosystem to tourism ecosystem in the frame of Master Plan is researched. Except form daily problems, problems waiting for near future in exact time period is obtained. Finally, with the determination of what kind of world is need to live in the two thousands, negative and positive aspects of the results is represented and for this results, the real solution recomandations are given. It should be reevaluated that in this study the angle of interest is completely different.