Ülkemizde enerji verimliliği ve yönetimi çalışmalarının dünü, bugünü ve geleceği
Energy efficiency and our country management studies: Past, present and future
  1. Tez No: 114072
  2. Yazar: EMRAH ERÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF HEPBAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET ÜLKEMİZDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE YÖNETİMİ ÇALIŞMALARININ DÜNÜ, BUGÜNÜ VE GELECEĞİ ERÇEN,Emrah Yüksek Lisans Tezi, Güneş Enerjisi Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Arif HEPBAŞLI Haziran 2001,113 sayfa İnsan yaşantısının vazgeçilmez bir parçası olan enerji, aynı zamanda bir ülkenin gelişme göstergeleri arasında da yer almaktadır. Bu gelişme de ancak, enerjinin kesintisiz, yeterli ve güvenilir bir biçimde sağlanması, bu amaca yönelik her aşamada verimlilik ve etkinliğin arttırılması ile sağlanabilir. Dünya üzerinde enerji talebi sürekli artarken enerji kaynaklan ise hızla tükenmektedir. Başta gelen sorunlardan birisi de yeni enerji kaynakları elde etmenin yanı sıra enerji üretiminde kaynak çeşitlemesini sağlamaktır. Türkiye'nin gelişme süreci içerisinde ihtiyaç duyduğu enerji miktarı, kalkınma çabalarına paralel olarak günden güne artmaktadır. Ülkemiz çeşitlilik bakımından birincil enerji kaynaklarının neredeyse tamamına sahip olmasına rağmen, miktar olarak pek fazla zengin olmadığı bilinmektedir. Sahip olduğumuz kayda değer doğal enerji kaynakları kömür ve su ile sınırlı kalmaktadır. İhtiyacımız olan petrol, doğal gaz ve taş kömürü gibi birincil enerji kaynaklarının yarısından fazlası ithal edilmektedir. Bu çalışmada, ülkemizde ve dünyada mevcut ve enerji kaynakları, arz ve talep durumları hakkında bilgi vermek, ülkemizde yapılan enerji verimliliği ve yönetimi ve tasarrufu çalışmalarını incelemek ve durumu hakkında bilgi vermek amaçlanmış sonuçta da enerji sektörümüzün geleceğine yönelik öneriler verilmiştir. Anahtar Sözcük : Enerji Verimliliği Enerji Yönetimi Enerji Tasarrufu
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT ENERGY EFFICIENCY AND OUR COUNTRY MANAGEMENT STUDIES : PAST, PRESENT AND FUTURE ERÇEN, Emrah MSc in Solar Energy Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Arif HEPBAŞLI June 2001, 113 Pages Energy that has a vital importance for human beings, also takes place among the indications of development of a country at the same time. This development can be achieved if energy is provided with uninterrupted, sufficient and reliable way and also the increase of productivity and activity in all levels directed towards this aim. The sources of energy are decreasing rapidly while the demand of energy is continuously increasing on earth. One of the main problems is to provide the variation in the energy production beside finding new sources. The requirement of amount of energy is increasing day by day parallel to the efforts of development throughout this period in Turkey. Despite our country has almost entire primary energy sources from the point of view of variation, it is known that it is not wealthy enough for the amount The existing noteworthy natural energy sources are limited with (bituminous) coal and water. More than the half of the primary energy sources that we need like oil, natural gas and coal are being imported. This study is to inform about the supply and demand of the existing energy sources in our country and the world, and also research the productivity, management and saving studies of energy that performed in our country and aim to give some suggestions for the future of our energy sector. Key Words : Energy Efficiency Energy Management Energy Saving