Deniz kestanesi embriyogenezisi (paracentrotus lividus, lamarck 1816) süresince kadmiyum toksisitesine bağlı metallothionein oluşumlarının araştırılması
Determination of metallothionein content induced by cadmium toxicity during embriogenezis of sea urchin (paracentrotus lividus, lamarck 1816)
  1. Tez No: 114082
  2. Yazar: MİSLİ TOMBAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HATİCE PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
V ÖZET DENİZ KESTANESİ ( Paracentrotus lividus )(Lamarck, 1816) EMBRİYOGENEZİSİ SÜRESİNCE KADMİYUM TOKSİSİTESİNE BAĞLI METALLOTHİONEİN OLUŞUMLARININ ARAŞTTRDLMASI TOMBAK, Misli Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Temel Bilimler Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Hatice PARLAK Temmuz 2001, 72 sayfa Ekosistemde subletal toksisitenin araştırılması ekolojik açıdan canlıların ölmeden önce toksisiteden etkilenmelerini tespit etmek açısından önemlidir. Yaşamın erken safhalarında toksisitenin bilinmesi türün devamlılığı ve ekolojik denge açısından önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında, ağır metallerin canlıda birikiminin göstergesi olan metallothionein miktarının Paracentrotus lividus (Deniz Kestanesi)'un embriyonik gelişim safhaları süresince değişiminin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla P. lividus embriyoları ön denemeler sonucunda elde edilmiş subletal doz olan 10-6 M'lık CdCl2'e maruz bırakılmışlardır. Yedi ayrı embriyonik safhada ölçümler yapılarak metallothionein miktarları araştırılmıştır.VI Çalışma sonucunda CdCl2'e maruz bırakılmamış kontrol grubunda ilk şamalarda yüksek olan metallothionein değerleri daha sonra düşmüştür. Denemeler sırasında kontrol grubunda en yüksek metallothionein seviyesine zigot safhasında (164.594 ug/g) rastlanmıştır. En düşük metallothionein seviyesi ise prizma safhasında (8.666 ug/g) ölçülmüştür. L0-6M'lık CdCl2'e maruz kalan deney grubunda gittikçe artan metallothionein seviyeleri ölçülmüştür. En yüksek ölçümün yapıldığı safha blastula (290.5 ug/g) safhasıdır. Blastulada mezenşim hücreleri safhasında ise en düşük (23.833 ug/g) seviyede saptamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT DETERMINATION OF METALLOTfflONEIN CONTENT INDUCED BY CADMIUM TOXICITY DURING EMBRIOGENESIS OF SEA URCHIN (Paracentrotus //vw/Hs)(Lamarck, 1816) TOMBAK, Misli MSc in Faculty of Fishering Supervisor: Prof. Dr. Hatice PARLAK July 2001, 72 pages Investigation of the sublethal toxicity in ecosystems is important to determine influence of the toxicity before the population lost. It is also important know toxicity in early life stages for continuity species diversity and influence on ecological balance. MT has been used as bio indicator of accumulation of heavy metals from aquatic environment. It has been aimed to determine the variations of MT amount during the embriolgical developmental stages of P.lividus (Sea Urchin). In this preliminary research the sublethal concentration 10“6 M of CdCfe determined with pre-experiments and P.lividus embrios exposed this dose. MT amounts at seven different embriologic stages were determined. According to the results of this research, in control groups MT amounts were high at first stages, but then became decreased. Thevm highest MT level were recorded at zygote stage (164.594 ug/g). The lowest MT level determined at prism stage (8.666 ug/g). In the test group which exposed to 10”6 M CdCfe, MT levels determined gradually increasing during the developmental stage. Highest were found in blastula stage (290.5 ug/g). Mezenchyme cells in the blastula stage the lowest of amount MT (23.833 ug/g) were determined at the measurement.