Klinoptilolit zeolitinin deri sanayiinde kullanılması üzerine bir araştırma
Study on the usage of clinoptilolite type zeolite in leather industry
- Tez No: 114089
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET KLİNOPTİLOLİT ZEOLİTİNİN DERİ SANAYİİNDE KULLANILMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ZENGİN, Gökhan Yüksek Lisans Tezi, Deri Teknolojisi Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Bekir YILMAZ Ocak 2001, 172 sayfa Bu çalışmada klinoptilolit olarak bilinen doğal zeolitin deri sanayiinde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Öncelikle klinoptilolitin krom tabaklamada deriye kazandırdığı özellikler tesbit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca farklı tabaklama maddeleri ile klinoptilolit arasındaki etkileşimler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Denemelerde Na-klinoptilolitin deri rengine etkisi araştırılmış, bu amaçla retenaj ve yağlama işleminden sonra derilerde renk ölçümleri yapılmış; kopma, yırtılma ve dikiş yırtılma dayanımları, ile yumuşaklık testleri uygulanmıştır. Ayrıca sülfat külü, % nem, pH, %Cr203, Al, Si, suda çözünen madde, diklormetanda çözünen madde tayini yapılmıştır. Klinoptilolitin farklı tabaklama maddeleri ile kombinasyonlarının değerlendirmesinde ikili varyans analizi, Fishers PLSD testi; krom klinoptilolit kombinasyonlarının değerlendirilmesinde ise Duncan testi, t testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT STUDY ON THE USAGE OF CLEVOPTTLOLITE TYPE ZEOLITE IN LEATHER INDUSTRY ZENGİN, Gökhan MSc in Leather Technology Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Bekir YDLMAZ January 2001, 172 pages In this study, one of the natural zeolite known as clinoptilolite (Na- type) is investigated. Firstly clinoptilolite is applied in different processes in chrome tannage. In addition, interactions between clinoptilolite with different tanning agents such as vegetable, wet-white, combine are searched. The effects of Na-clinoptilolite on physical and chemical properties of the leathers are determined. After the retanning and greasing processes the leathers colours are measured by Minolta 508d spectrofotometer. Tensile strength, elongation at break, tear resistance, stitch tear resistance and softimeter softness tests are applied to the leather samples. Some of the chemical tests are applied such as determination of sulphated total ash, water soluble ash, chromium, pH, Si, Al, soluble substance in dichloremetane and hide substance. The results of the physical and chemical tests are explained using double variance analysis, duncan and t tests and Fisher PLSD test.