Menderes bölgesi (Develi Köy) seralarında kullanılan organofosforlu insektisitlerin risk değerlendirmesi
Risk assessment of organophosphate insecticides used in greenhouse of Menderes region (Develi Koy)
- Tez No: 114111
- Danışmanlar: PROF. DR. M. GÜNNEHİR OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ill ÖZET MENDERES BÖLGESİ (DEVELİ KÖY ) SERALARINDA KULLANILAN ORGANOFOSFORLU İNSEKTİSİTLERİN RİSK DEĞERLENDİRMESİ ÇAKMAK (KAPUSUZ), Berna Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. M. Günnehir OĞUZ Eylül 2001, 46 Sayfa Plazma kolinesteraz aktivitesi (PChE) organofosfat pestisit (OP) maruzat oranının belirlenmesinde kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı işçilerde pestisit uygulaması sırasında OP maruzatının bazı semptomatik ve biyokimyasal etkilerinin varlığım belirlemektir. Bu protokol E.Ü. lokal etik komite tarafından onaylanmıştır. Develiköy'de (İzmir,Türkiye) 2-30 yıl boyunca pestisitlere maruz kalmış 53 erkek sera işçisinden (18-57 yaşlarında, 32±10) kan örnekleri toplanmıştır. PChE seviyesinde azalma gözlenmiştir (372 - 3907 arasında, Ort.± SS., 878± 90.2 nmol/dak/mL plazma). Bu seviye ortalama değerin %50'sinden daha aşağıdadır ve pestisit uygulamasında maruz kalınan yıl ile PChE aktivitesindeki varyasyon arasında bir korelasyon bulunmamaktadır. Bulunan semptomlar ve bunlarla bağlantılı ChE değerleri aşağıda parantez içinde belirtilmiştir; bulantı (1876), göz iritasyonu ve oftalmi (1443), baş ağrısı (733), halsizlik ve iştahsızlık (669), deri hastalıkları (630), öksürük, boğazdaIV tıkanma ve astım (600), baş dönmesi (558) ve koma (428).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RISK ASSESSMENT OF ORGANOPHOSPHATE INSECTICIDES USED IN GREENHOUSE OF MENDERES REGION (DEVELİ KOY) ÇAKMAK (KAPUSUZ), Berna MSc in Biology Department Supervisor: Prof. Dr. M. Günnehir O?UZ September 2001, 46 Pages Plasma cholinesterase (PChE) activities are widely used to determine the rate of exposure to organophosphate pesticide (OP). The aim of our study was to determine the existence of any symptomatic and biochemical effects of OP exposure during pesticide application in workers. The protocol was approved by our local ethical committee. The blood samples were collected from 53 male greenhouse workers (aged 18-57 years, 32±10 years), exposed to pesticides for 2-30 years in Develi Köy (Izmir, Turkey). PChE levels were determined by Ellman's method. A decrease in PChE levels was observed (range; 372 - 3907, mean ± SD; 878 ± 90.2 nmol/min/mL plasma). The levels were less than 50% of the mean value and there was no correlation between the number of exposed years in pesticide application and variation in the PChe activity. The symptoms and the correlating ChE values are stated below in parenthesis; nausea (1876), eye irritation and ophthalmia(1443), headache (733), fatigue and anorexia (669), skin disease (630), cough, to gasp for breath and asthmaVI (600), dizziness (558) and coma (428).