Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetiştirilen badem ve kayısı çeşitlerinde tohum taslağı gelişiminin incelenmesi üzerine bir araştırma
An investigation on ovule development of almond and apricot varieties grown at the Southeast Anatolia region
- Tez No: 114149
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yüksek Lisans Tezi GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ'NDE YETİŞTİRİLEN BADEM VE KAYISI ÇEŞİTLERİNDE TOHUM TASLAĞI GELİŞİMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA. Beliz PİLAVCI Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı 2001, Sayfa: 56 Bu çalışma, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nde 1998-1999 yıllan arasında yürütülmüştür. TÜBİTAK Koruklu Araştırma İstasyonu'nda yetiştirilen Nonpareil ve Texas badem çeşitleri ile Precoce de Colomer kayısı çeşidinde, kış dinlenmesi dönemi ile çiçeklenme dönemi arasında alınan örneklerde tohum taslağı gelişimleri incelenmiştir. Yapılan çalışmada; tüm çeşitlerde kendileme, ayrıca Nonpareil badem çeşidinde melezleme uygulaması yapılmıştır. Bademde kendilenmiş çiçeklerde her iki tohum taslağının giderek bozulduğu ve herhangi bir meyve tutumunun olmadığı saptanmıştır. Kayısıda ise tohum taslaklarının antesise kadar normal gelişimlerini sürdürdüğü, antesisten sonra sadece birinin gelişimine devam ettiği, diğerinin ise gelişimini durdurarak bir süre daha canlılığım koruduktan sonra büzüşerek kuruduğu gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Badem, Kayısı, Tohum taslağı, Embriyo.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis AN INVESTIGATION ON OVULE DEVELOPMENT OF ALMOND AND APRICOT VARIETIES GROWN AT THE SOUTHEAST ANATOLIA REGION Beliz PİLAVCI University of Harran Graduate School of Natural Applied Science Department of Horticulture 2001, Page: 56 This study has been performed in TÜBİTAK Koruklu Research Station from 1998 to 1999 in order to observe ovule development on the varieties of Nonpareil, Texas almonds and Precoce de Colomer apricot between the periods of winter dormancy and blooming. In the study, for all the varieties self-curing and additionally just for the variety of Nonpareil almond crossing application has been performed. In almond, it has been found out that; in self-pollinated flowers the developments of both ovules become corrupted by slowing and there is no fruit setting. In apricot as far it has been seen; until anthesis, ovules continue to their normal development but after anthesis just one of the ovules continue its development as the other one dries by shrinking after continued its liveliness for a while. KEYWORDS: Almond, Apricot, Ovule, Embryo. IV