Sapanca Gölü (Sakarya) ve civarında odonato faunasının saptanması
The Determination of odonato fauna in Lake Sapanca (Sakarya) and around
- Tez No: 114153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET OYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SAPANCA GÖLÜ (SAKARYA) VE CİVARINDA ODONATA FAUNASININ SAPTANMASI Nidai KIRAÇ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Ana Bilim Dalı 2001, Sayfa: 58 Sapanca Gölü ( SAKARYA) ve civarında 2000-2001 yılları arasında Odonata faunasının saptanması amacı ile bu çalışma yürütülmüştür. Peryodik olmayan çıkışlarda örnekler atrap kullanılarak toplanmıştır. Çalışma sonucunda Odonota takımında 6 familyadan 10 cins, 16 tür ve 8 alt tür saptanmıştır. Bu türlerin bulunduğu yerler, bulunma tarihleri, Türkiye'deki ve dünyadaki yayılış alanları verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Odonata, fauna, sistematik, Sapanca.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF FAUNA OF ODONATA IN LAKE SAPANCA (SAKARYA) AND AROUND Nidai KIRAÇ Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Biology 2001, Page: 58 The study was caried out for determination of Odonata Fauna of Lake Sapanca (SAKARYA) and around in 2000-2001. None-periodic sampling was done by using net. The result of study revealed that 16 species, 8 subspecies and belonging to 10 genera and 6 families of Odonata were determined. In addition, species location, collection date and their distribution in Turkey and in the World were also determined. KEY WORD: Odonata, fauna, sistematik, Sapanca. T.c. YüKsraö?RrriM^ctrauu? ©ÖK0MAMTASYON ME&KBZt