Şanlıurfa ili Hilvan ilçesi tarım işletmelerinin ekonomik analizi
The Economic analysis of agricultural farms in Hilvan district of Şanlıurfa province
- Tez No: 114154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ KARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA İLİ HILVAN İLÇESİ TARIM İŞLETMELERİNİN EKONOMİK ANALİZİ Abdülkadir ERDEM Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı 2001, Sayfa: Bu çalışmada Hilvan İlçesindeki tarım işletmelerinin sosyo-ekonomik analizi yapılmıştır. Araştırma alanındaki köylerden işletme arazisi büyüklükleri dikkate alınarak 12 köy seçilmiştir. Seçilen bu köylerden 65 işletme tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemine göre belirlenmiştir. Seçilen işletmeler, işletme arazisi büyüklüklerine göre 3 gruba ayrılarak 1999 - 2000 üretim yılı ekonomik faaliyetleri incelenmiştir. İncelenen işletmelerde, bir çiftçi ailesi ortalama 7,62 nüfusa sahiptir. Ortalama işletme arazi genişliği 400,41 dekardır. İncelenen işletmelerde aktif sermayenin % 95,77' sini çiftlik sermayesi ve % 4,23' ünü işletme sermayesi oluşturmaktadır. İncelenen işletmelerde, elde edilen gayri safi hasılanın % 96,59' u gayrisafi üretim değerinden, % 2,81' i konut kira bedeli karşılığından ve % 0,60' ı ise işletme dışı tarım gelirinden oluşmaktadır. İncelenen işletmelerde, saf hasıla 10.088.150.000 TL, tarımsal gelir 9.567.250.000 TL ve brüt kâr 10.745.290.000 TL' dir. Bu işletmelerde mali rantabilite oranı % 5,97 ve ekonomik rantabilite oranı ise % 6,23' tür. ANAHTAR KELİMELER: İşgücü, Sermaye Yapısı,Ekonomik Analiz, Gayrisafi Hasıla, Tarımsal Gelir, Brüt Kâr II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE ECONOMIC ANALYSIS OF AGRICULTURAL FARMS IN HILVAN DISTRICT OF ŞANLIURFA PROVINCE Abdülkadir ERDEM Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics 2001, Page: In this research, the social and economic analysis of the farms in Hilvan district was done. A number of 12 villages were selected within the researched area according to their field size. Within these selected villages, 65 farms were determined according to the method of stratified random sampling. These farms were divided into three categories in respect to field size. The economic activities of these farms were examined in 1999-2000 production year. In this researched farms the household size of farm was 7,62 persons. The average arable field size was 400,41 decares. In the examined farms, the 95,77 % of active capital was farm capital and 4,23 % was business capital. The 96,59 % of the gross margin product of the farms came from the gross production value, 2,81 % came from renting the house and 0,60 % of it came from the agricultural product that was not belong to farm. In the examined farms, the average net product was 10.088.150.000 TL, net farm income was 9.567.250.000 TL and gross margin was 10.745.290.000 TL. In these farms, the financial profitable ratio was 5,97 % and the economic profitable ratio was 6,23 %. KEY WORDS: Work Power, Capital Structure, Economic Analysis, Gross Margin Product, Net Farm Income, Gross Margin III