AB ve Türkiye'de tarımsal yapıda görülen temel farklılıklar ve bunun Türk tarımına yansıma biçimi
The Differences on agricultural structure between EU and Turkey and the reflections of the differences on agricultural structure of Turkey
- Tez No: 114157
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHRİ KARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi AB VE TÜRKİYE'DE TARIMSAL YAPIDA GÖRÜLEN TEMEL FARKLILIKLAR VE BUNUN TÜRK TARIMINA YANSIMA BİÇİMİ Yusuf Ziya ÖZOĞUZ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı 2002, Sayfa :95 Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye'de tarımsal yapıda görülen temel farklılıkları ortaya koyarak Türk tarımının AB tarımı karşısındaki durumunu belirlemektir. AB ve Türkiye'de tarımsal yapı incelenirken, GSMH'da tarımın payı, arazi varlığı, tarımsal nüfus ve işgücü, tarım işletmelerinin büyüklüğü ve işletme sayısı, gıda tüketim yapısı ve bitkisel ve hayvansal ürünlerde yeterlilik, gübre, tarımsal ilaç, sulama, tohumluk, traktör varlığı ve destekleme konuları incelenmiştir. Tarımın GSMH'daki payı ülkemizde %16,9'iken AB'de %1,6 düzeyindedir. Ülkemizde tarım arazisi miktarı AB'nin % 19,61' ine eşit olup İspanya ve Fransa'dan sonra AB'ye üye ülkelerin hepsinden daha büyük tarımsal alana sahiptir. Türkiye'nin tarımsal nüfusu 22,5 milyon kişi olup bu rakam AB'den %21,6 daha fazladır. AB'ye göre daha genç bir tarımsal nüfusa sahip olmakla birlikte tarım kesiminde AB'ye göre daha fazla kadın nüfus çalışmakta, ücretli işgücü kullanımı AB'ye göre %25 daha az gerçekleşmektedir. AB'de ortalama işletme büyüklüğü 18,4 ha iken ülkemizde 5,9 ha' dır. Bitkisel ve hayvansal ürünlerde Türkiye yeterliliğini kaybetmiştir. Gübre, ilaç kullanımı ve destek miktarı AB'nin oldukça altındadır. Tohumlukta dışa bağımlılık söz konusudur. ANAHTAR KELİMELER: Tarımsal Yapı, AB Tarımı, Türk Tarımı, Tarımsal Nüfus, Destekleme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE DIFFERENCES ON AGRICULTURAL STRUCTURE BETWEEN EU AND TURKEY AND THE REFLECTIONS OF THE DIFFERENCES ON AGRICULTURAL STRUCTURE OF TURKEY Y.Ziya ÖZO?UZ Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics 2002, Page: 95 The aim of this study, to determine the present condition of Turkish agriculture with respect to EU by exposing the fundamental differences at EU and Turkey. When EU and Turkey's agricultural structure were examining, portion of agriculture at GNP, amount of land, agricultural population and labour, size and number of agricultural holdings, adequacence in crops an animal products, fertilizer, pesdisides, irrigation number of tractor and supportance subject were investigated. The share of agricultur at GNP are 16.9% and 1.6% in Turkey and EU, respectively. The amount of agricultural area in Turkey is 19.61% of EU. Also this amount is greater than other EU countries except Spain and France. Agricultural population in Turkey is 22.9 million and more than EU's 1.6%. According to EU, Turkey has younger agricultural population and the number of female worker is higher and also using of productive power with changed is less than 25%. Approximately, avarege size of agricultural holdings is 5,9 ha in Turkey while 18.4 ha in EU. Turkey has lost the self-sufficiency in crops and animal products. Fertilizer, using of the pesticides and supporting levels are less than EU's level. Starting, irrigation in economical irrigatable lands and unconscious irrigation cause problems. Ill