Petrol istasyonu çalışanlarında kromozom düzensizliklerinin ve kardeş kromatid değişim oranlarının incelenmesi
Investigation of ratio sister chromatid exchange and chromosome aberrations in petroleum station workers
- Tez No: 114171
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ETEM AKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışmada mesleki yaşantıları gereği yoğun miktarda petrol ürünlerinden etkilenen petrol istasyonu çalışanlarında petrol ve ürünlerinin“Kromozomal Düzensizlik İçeren Metafaz Sayısı”ve“Yapısal Kromozom Düzensizlikleri”temelinde klastojenik etkileri, "Sister Chromatid Exchange = Kardeş Kromatid Değişim (KKD = SCE) oranlan temelinde genotoksik etkileri araştırılmıştır. Sigaranın da klastojenik ve genotoksik ajanlar içermesi nedeniyle deney grubu sigara içenler ve içmeyenler olarak iki gruba ayrılmıştır. Deney grubu ile aynı yaş grubundan ancak yakın geçmişlerinde bilinen bir klastojen ve ya genotoksik ajandan etkilenmemiş bireylerden sigara içenler ve içmeyenlerden olmak üzere iki ayrı kontrol grubu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is investigated that the effects of petroleum on the metaphases including chromosomal aberrations, structural chromosomal aberrations and sister chromatid exchange rates in the workers at petroleum stations. Because of the fact that cigarette involves in clastogenic and genotoxic agents, exposed group was divided into two subgroups as smokers and non-smokers. Control group was chosen from same age, who have not been exposed to benzene or other mutagnic/and carcinogenic substance in the their near future. Control group was also divided into two subgroup as smokers and non-smokers.