Pamuktaki beyazsinek (bemisia tabaci (genn.)) ve cüce ağustosböceği (asymmetresca decedens (paoli)+empoasca decipiens paoli) örneklenmelerinde kullanılan farklı yöntemlerin karşılaştırılması
Comparisons of different methods used whitefly (bemisia tabaci (genn.)) and leafhopper (asymmetresca decedens (paoli)+empoasca decipiens paoli) sampling in cotton
- Tez No: 114205
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN BAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1999-2000 yıllarında Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama çiftliğindeki pamuk alanında zararlı cüce ağustosböceği ve beyazsineğin populasyon yoğunlukların belirlenmesinde kullanılan doğrudan sayım, atrap, vakumlu böcek toplama aleti ve sarı yapışkan tuzak gibi örnekleme yöntemleri karşılaştırılarak, aralarındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Örneklemeler haftada bir kez olmak üzere pamuğun tüm vegetasyon dönemi boyunca sürmüş ve elde edilen beyazsinek ve cüce ağustosböceği sayılan kaydedilmiştir. Yapılan bu çalışma sonucunda; kullanılan tüm örnekleme yöntemlerinden elde edilen sayısal değerler korrelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. 1999 yılında beyazsinek örneklemelerinde kullanılan yöntemler arasında herhangi bir ilişkiye rastlanmazken, 2000 yılında yapılan beyazsinek ve 1999-2000 yıllarında yapılan cüce ağustosböceği örneklemelerinde kullanılan bütün yöntemler arasında bir ilişkinin var olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, beyazsinek ve cüce ağustosböceğinin doğrudan sayım ve vakumlu böcek toplama aleti ile elde edilen ergin ve nimf populasyonları arasındaki ilişkinin zayıf olduğu saptanmıştır. Beyazsinek ve cüce ağustosböceğinin populasyon durumlarını incelemek amacıyla değişik örnekleme yöntemleriyle yapılan örnekleme çalışmalarının özellikle sabahleyin gün ağırmasına yakın saatlerde yapıldığında daha sağlıklı sonuçların alındığını ve kullanılan örnekleme yöntemleri arasındaki ilişkilerin daha iyi gözlenebildiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY Comparisons of different methods used whitefly and leqfhopper sampling in cotton In this study was aimed to detect a correlation among the sampling methods as whole plant sampling, sweep net, suction sampling device and yellow sticky trap used to determine population densities of cotton pest such as whitefly and leafhopper at the Research and Development Farm of University of Adnan Menderes in 1999- 2000. Samples were conducted per week during whole vegetation period and the numbers of whitefly and leafhopper obtained were recorded. In the end of this study, the numerical parameters obtained from whole sample methods were evaluated with correlation analysis. While it was not determinated to correlation among the sample methods used for whitefly in 1999, it was determinated that there was a correlation among the whole sampling methods used for whitefly in 2000 and for leafhopper in 1999-2000. Also, it was detected that there was low correlation between adult and nymph populations of leafhopper and whitefly obtained from whole plant sampling and insect suction sampling device methods. When samples were particularly made early morning hours, sample studies made with different sample methods used for determine population densities of whitefly and leafhopper were detected to give better result and observed easier correlation among the sample methods used.