Pamukta yaprak döktürmenin verim ve kalite unsurlarına etkisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 1882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY GENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
1 ÖZ Çukurova koşullarında, 1982 ve 1983 yıllarında, iki pamuk çeşidinde (G.hirsutum L.), ilk çiçeklenmeden 60, 75 ve 90 gün sonra yaprak döktürmenin, verim ve kalite unsurlarına etkisini saptamak amacıyla yapılan bu araştırmada; 60 gün sonra yaprak döktürmenin, kütlü pamuk veriminde önemli düzey de azalmalara neden olduğu, pamukta yaprak döktürmenin, 30 günlük ve daha az yaşlı kozalarda, koza ağırlığı ve lif inceliğinde önemli düzeyde, koza kütlü ağırlığında ve lif indeksinde ise, Adana-967/10 çeşidinde önemli düzeyde, S AH EL çeşidinde önemsiz düzeyde olumsuz yönde etkili olduğu bulunmuştur, İlk çiçeklenmeden 60 ve 75 gün sonra yaprak döktürmenin, erkencilik oranını önemli düzeyde artırdığı saptanmıştır. ABSTEACT This Study was done to determine the effects of defoliation made at different times such as at 60, 75 and 90 th day after first blooming on yield and quality compo nents of two cotton cultivars (G.hirsutum L.) under Çukurova conditions in the years of I982 and 1983. As a result of this study, it was determined the defoliation made at 60 th day after first flowering reduced the seed cotton yields of both cultivars and boll weights and micro- naire values of bolls with 30 or few days old both cultivars, seed cotton weight and and lint index of bolls with 30 or few days old of cultivar Adana-967/10 were negatively influenced by defoliation while it didn't effect those characters on cultivar SAHEL. It was determined that defoli ation made at 60 th and 75 th day after first blooming increased the earlines of both cultivars, '
Özet (Çeviri)