Büyük Menderes havzasında (Aydın) farklı dönemlerde yetiştirilmeye uygun sanayi domatesi çeşitlerinin belirlenmesi üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 114213
  2. Yazar: SAMİ DURA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
oz Bu çalışmada Menderes Havzasındaki sanayi domatesi üretimine uygun çeşitlerin belirlenmesi ve salça fabrikalarının üretim sezonlarının uzatılmasına yönelik, ürün akışının sağlanmasına ait farklı dikim zamanlan ve çeşitlerin belirlenmesi, değişik içerikli preperat uygulamaları ile ilgili 1996 ve 1998 yıllarında iki dönem halinde çalışmalar yapılmıştır. 1996 yılı İlkbahar dönemi erkenci çeşit çalışmasında, CLX-3802, ATX-278, ASG- 403, SUN-6287, T2-IMPROVED, NDM-633, SUN-6108, APT-410, INTERPEEL, SUN- 6287, SHASTA çeşitleri, 1996 yık Introdüksiyon çalışmasında, RIO GRANDE, RIO FUEGO, UC-97-3, ZU-32, ZU-206, CLX-3803, EX-544, DIABLO, NİZ-63-101, 1-123, XPH-5811, XPH-12047, NDM- 055, NDM-338, NDM-655, NDM-725, SUN-6078, SUN-6084, SUN-6200, FMX-1077 çeşitleri. 1996 yılı Güz Dönemi çalışmasında, APEX, SHASTA, RIO GRANDE, 1-123, ANT- 93-06, G-64, 89-8, H-2710, FM-789, ALTA, XPH-5922, CLX-3801, NDM-163, RIO FUEGO, INTERPEEL çeşitleri, 1998 yılı İlkbahar dönemi erkenci çeşit çalışmasında, APTX-278, SHASTA, SUN- 6108, SUN-6084, ASG-403, APT-410, NDM-633, SUN-6287 çeşitleri, 1998 yılı İntrodüksiyon çeşitleri çalışmasında, NAUTILUS, APTX-266, NUN-2048, SUN-6235, SUN-6288, ZU-279, SUN-6229, NDM-553, NDM-447,,XPH-12001, MARZANPEEL, CLX-3802, SUN-6083, ANT-93-06, SUN-6066, EARLY FİRE çeşitleri, 1998 yılı Ana verim çalışmasında, 1-123, NDM-725, ZU-206, NDM-655, NDM-055, EX-544, XPH-12047, XPH-5811, RIO GRANDE, T2-IMPROVED, CLX-3803, FMX-1077, NDM-338, 89-15, NİZ-63-101, DIABLO çeşitleri kullanılmıştır. 1998 yılı güz dönemi bitki gelişim düzenleyiciler ve besin içerikli preperat uygulaması çalışmasında, WUXAL SUSP., WUXAL SUSP.+ 2.4 D AMİN, WUXAL SUSP.+ ATONİK, WUXAL SUSP.+ MASS TOMATONES, CHRSTAL GUANO, CHRYSTAL GUANO+ 2.4 D AMİN, MASS TOMATONES, ATONİK, FOSNUTREN, 2.4 D AMİN, KONTROL olmak üzere onbir farklı uygulama yer almıştır.. Yapılan denemelerin tümünde hasat verimleri, toplam verim, erkenci verim, brix, pH, renk, sertlik ve teorik salça verimi (28 brix) ile ortalama meyve ağırlığı değerleri incelenerek bölgeye uygun çeşitler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This search was conducted to determine proper processing tomato varieties and examine the effects of differrent planting schedules and chemicals on the processing tomato varieties in the Menderes location. It was carried out in the Agricultural Faculty Research Farm of Adnan Menderes University and in the grower fields in the production areas of DENEKS and MERKO Gıda San.T.AŞ.'s tomato paste factory in the spring and autumn periods of 1996 and 1998. In the study of earlier varieties in spring period of 1996: the processing tomato varieties; CLX-3802, ATX-278, ASG-403, SUN-6287, T2-IMPROVED, NDM-633, SUN- 6108, APT-410, INTERPEEL, SUN-6287, SHASTA In the study of Introduction experiment in 1996: the processing tomato varieties; RIO GRANDE, RIO FUEGO, UC-97-3, ZU-32, ZU-206, CLX-3803, EX-544, DIABLO, NİZ-63- 101, 1-123, XPH-5811, XPH-12047, NDM-055, NDM-338, NDM-655, NDM-725, SUN- 6078, SUN-6084, SUN-6200, FMX-1077, In the study of autnum period in 1996: the processing tomato varieties; APEX, SHASTA RIO GRANDE, 1-123, ANT-93-06, G-64, 89-8, H-2710, FM-789, ALTA XPH- 5922, CLX-3801, NDM-163, RIO FUEGO, INTERPEEL, In the study of early varieties in the spring period of 1998: the processing tomato varieties; APTX-278, SHASTA SUN-6108, SUN-6084, ASG-403, APT-410, NDM-633, SUN-6287, In the study of Introduction experiment of 1998: the processing tomato varieties; NAUTILUS, APTX-266, NUN-2048, SUN-6235, SUN-6288, ZU-279, SUN-6229, NDM- 553, NDM-447, XPH-12001, MARZANPEEL, CLX-3802, SUN-6083, ANT-93-06, SUN- 6066, EARLY FIRE, In the study of Basic yield experiment of 1998: the processing tomato varieties; 1-123, NDM-725, ZU-206, NDM-655, NDM-055, EX-544, XPH-12047, XPH-5811, RIO GRANDE, T2-IMPROVED, CLX-3803, FMX-1077, NDM-338, 89-15, NİZ-63-101, DIABLO, In the study of plant regulator and preparations that are full of nourishment applications in autumn period of 1998: In the experiment, WUXAL SUSP., WUXAL SUSP.+ 2.4 D AMİN, WUXAL SUSP.+ ATONİK, WUXAL SUSP.+ MASS TOMATONES, CHRSTAL GUANO, CHRYSTAL GUANO+ 2.4 D AMİN, MASS TOMATONES, ATONİK, FOSNUTREN, 2.4 D AMİN, CONTROL applications were used. nIn all the experiments, total yield of fruits, early yield, soluble solid (brix), pH, colour, 28 brix paste and firmness were examined and then data were statistically analyzed to determine processing tomato varities that are suitable for the region m