Çevre ve tarım politikaları bağlamında Büyük Menderes Havzasında sosyo-ekonomik değişim
Socio-economic transformation in the Büyük Menderes Basin within the framework of environmental and agricultural policies
  1. Tez No: 943371
  2. Yazar: GÜLÇİN DİNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ERCAN SEPETCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
İklim değişikliği ve küresel ısınmanın ekosistemlere, insan ve diğer canlıların yaşamına etkisi birçok alanda giderek hissedilmektedir. Ayrıca tarım ve hayvancılık gibi geleneksel üretim modellerinin, iklim değişikliği ve küresel ısınma ile önemli bir bağı bulunmaktadır. Günümüzde dünyanın her bölgesinde değişen iklimsel koşullara bağlı olarak tarımsal üretim ve hayvancılık yapan ve çeşitli sorunlar ile başa çıkmak zorunda kalan insan popülasyonu halihazırda zaten mevcutken, yakın ve uzak gelecekte de bu durumun artış göstereceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. İklim değişikliği ve diğer dış etkenlerin yol açtığı olumsuz şartlar nedeniyle tarım ve hayvancılık sektörlerinde faaliyet gösteren kişilerin, mevcut üretim ürünlerinden farklı üretim ürünleri üretmek zorunda kalıp kalmadıkları, tarım sektörünü terk ederek farklı iş alanlarına yönelme eğilimi içinde olup olmadıkları, yaşadıkları bölgelerden hangi şartlar altında göç ettiği ve/veya göç etmeye mecbur kalacakları sorunsalları küresel ısı ve iklim değişikliğinin yol açtığı problemlerden yalnızca bazılarıdır. Bu çalışmada, iklim değişikliği ve küresel ısınmadan etkilenen ve gelecekte daha yoğun şekilde etkileneceği belirtilen ve önemli bir tarımsal üretim bölgesi olan Büyük Menderes Havzası'nın, Aydın ili dahilinde kalan kısmı ele alınmıştır. Nazilli, Kuyucak, Söke, Çine ve Bozdoğan ilçelerinden 5 farklı köy tespit edilmiş ve burada kaynak kişilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, Büyük Menderes Havzasında bulunan Aydın ilinin kırsal yerleşim yerlerindeki sosyo-ekonomik değişimi; yaşanan sorunlar karşısında politika yapıcılarının ne tür önlemler alabileceğini; küresel ısınma, iklim değişikliği ve tarımsal üretim çerçevesinde değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The consequences of climate change and global warming on ecosystems, humans, and other living organisms are becoming more apparent in numerous regions. In addition, conventional production models, including agriculture and animal husbandry, are significantly associated with global warming and climate change. Currently, a human population is present in every region of the world that is involved in agricultural production and animal husbandry. This population is confronted with a variety of challenges as a result of the evolving climate. Experts predict that this situation will only worsen in the near and distant future. Some of the issues caused by global warming and climate change include the potential for individuals in the agricultural and livestock sectors to be compelled to produce different production products than their current products due to adverse conditions caused by climate change and other external factors, the potential for them to leave the agricultural sector and transition to other business areas, and the conditions under which they will be compelled to migrate from their current locations. This study examined the Büyük Menderes Basin, a significant agricultural producing area in Aydın province, which is impacted by climate change and global warming and is anticipated to experience intensified effects in the future. Five distinct villages from the districts of Nazilli, Kuyucak, Söke, Çine, and Bozdoğan were selected, and semi-structured interviews were performed with key informants. This study assesses the socio-economic transformations in the rural communities of Aydın province, situated in the Büyük Menderes Basin, and the strategies policymakers can implement to address the challenges faced, in the context of global warming, climate change, and agricultural production.