Kesici takımlarda aşınma
Wear on cutting tools
- Tez No: 114264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
IX ÖZET SSBCR 12 04 08 geometriye sahip PVD yöntemiyle TiC / TİN kaplamalı kesici takım ve aynı malzeme üzerine azot implantasyonu görmüş aynı geometride başka bir takım kullanılarak normalleştirme tavlamasına tabi tutulmuş 156 HB30 sertliğinde Ç1050 malzeme f: 0,5mm/dev ve talaş derinliği a: 1,6mm kesme değerleri sabit tutularak 220, 300 ve 440 m/dak olmak üzere üç farklı kesme hızı denenmiştir. Deneyler her malzeme ve her kesme hızında aynı olmak üzere üç kez tekrarlanmıştır. Talaş kaldırma işlemi universal torna tezgahında gerçekleştirilmiştir. İş parçası tezgaha ayna punta arasına bağlanmıştır. Kesme işlemi boyunca kesme sıvısı kullanılmamıştır. Kesici takımın aşınmasına kriter olarak VB = 0,3 mm esas alınmıştır. Vb mikroskop yardımıyla ölçülmüştür. Talaş kaldırma işlemi boyunca kesme kuvvetleri de ölçülmüş bu işlemin sağlanması için kistler tip 9272 piezoelktrik dinamometre, kistler tip 5010 amlifikatör ve bilgisayar destekli bir sistem kullanılmıştır. Normal sinterlenmiş karbür bir kesici uç ile elde edilen takım ömrü ile kaplamalı ve ya implantasyon işlemi görmüş kesici takım ömrü arasında oldukça büyük fark olması takımlara uygulanan yüzey işlemlerinin hem takım ömrünü arttırdığı hem de ideal takım özelliklerine doğru yaklaştırdığı gösterir. Bunun bir anlamı da ilk bakışta maliyetin artması olarak algılanabilir. Ancak yüksek kesme hızlarında daha uzun takım ömrü elde edilmesi ve takım değişim maliyeti düşünüldüğünde bu işlemlerin takım maliyetini yükseltmediği hatta daha ekonomik hale getirdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Orthogonal cutting tests have been performed on normalization tempered Ç1050 steel at 156 HB30 using TiC/TiN coated and nitrogen implanted tooling. A squre insert (Sandvik SCMT 12 0418). the tool holder is Makine Takım SSBCR 25 25 M 12. The developed system then was tested to predict flank wear for various cutting conditions. The forces feed in feed and thrust directions are acquired by using a Kistler type 9272 piezoelctric dynamometer, Kistler type 5010 charge amplifiers with 100khz filters and PC-Based data acqouistions system cutting process was interrupted and flank wear was measured by using microscope. Other cutting parameters are cutting feed 0,5mm, depth of cut 1,6mm. We tested tooligs three different cutting speeds 220, 300, 440 m/min.We do not use cooling and universal lathe has been used for cutting operations. And Wear criteria is VB = 0,3mm. Finally we can say that coated or implanted toolings have more tool life than uncoated toolings. And coating or implantation improved their properties. But they improved tooling costs too. Their costs are not too much than tool changing costs, if you think that you can use the insert on high cutting speeds and feeds and you can produce more products by these inserts.