Hurwitz probleminin çözümü üzerine
A Study on Hurwitz problem
- Tez No: 114273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET BİLDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Teorik olarak yapılan bu çalışmada kompleks düzlemdeki Hurwitz polinomlarının problemleri ele alınarak Hurwitz probleminin çözümü için gerekli teoremler ifade ve ispat edilmiştir. Ayrıca kompleks polinomların lp kuvvetli Hurwitz dengeliliği araştırıldı ve dengenin maksimum yarıçapı ifade edildi. Birinci bölümde tanımlar, Hurwitz probleminin ifadesi ve çözümüne yer verilmiştir. İkinci bölümde kompleks polinomun Hurwitz olabilmesi için gerekli iki şart verilmiştir. Üçüncü bölümde de kompleks katsayılı polinomların lp kuvvetli Hurwitz dengeliliği verilmeye çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Hurwitz Polinomları, Hurwitz polinomlarının ailesi, lp Kuvvetli Hurwitz Dengesi.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the problems of Hurwitz polynomials in complex space are considered and some of the new theorems are given and proved for the solution of the Hurwitz 's problem additionally. Robust Hurwitz lp stability of complex polynomials are investigated and maxsimum radius of stability are given. In the first chapter, some fundamental definitions are given also the expression and the solution of the Hurwitz problem are presented. In the second chapter two necessary conditions are given where the complex polynomial which has to be Hurwitz. In the third chapter, Robust Hurwitz lp stability of the polynomials of the complex coefficients are introduced. KEY WORDS : Hurwitz polynomial, The family of Hurwitz polynomials, Robust Hurwitz lp stability