Helmholtz denkleminin açık alterne grup (AGE) metodu ile sayısal çözümü üzerine
On Numerical solution of Helmholtz equation by the alternating group explicit (AGE) methods
- Tez No: 114272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET BİLDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında Klasik Alterne Yönlü Kapalı Metodun bir benzeri olan Açık Alterne Grup iteratif Metodu sunulmuştur. Eliptik kısmi diferansiyel denklemlerden Helmholtz denklemi, uygun sonlu fark yaklaşımları kullanılarak bir lineer sistem haline dönüştürülmüş ve bu sistemin çözümü Açık Alterne Grup iteratif Metodu ile yapılmıştır. Sayısal hesaplamalar için MapleV bilgisayar programlama dili kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, Alternating Group Explicit (AGE) Iterative Methods, which is modified analogues of the classical Alternating Direction Implicit (ADI) Methods are introduced. Helmholtz Equation is transformed a linear system using by suitably finite difference equations and also the solution of this system is done with AGE methods. Numerical results are obtained by using Maple V computer programming.