Psikiyatri servislerinde çalışan hemşirelerin depresyonu olan hastalara karşı yaklaşımları
The Interventions of nurses, working in psychiatry clinics about depressed patients
- Tez No: 11435
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
- 38 - IV-3- ÖZET Araştırma, Angara Büyükşehir Belediye sınırları içinde bulunan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Sosyal Sigortalar Kurumu Dış kapı Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Numune Hastanesi, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi psikiyatri servislerinde çalışan hemşirelerin, depresyonu olan hastalara karşı yaklaşımlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Tüm hemşirelerin görüşlerinin alınmak istenmesi ve hemşire sayısının fazla olmaması nedeniyle örneklem seçilmemiş ve bu servislerdeki hemşirelerin tamamı araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın yapıldığı tarihte yıllık izinde veya raporlu olmaları nedeniyle 65 hemşireden 63füne ulaşılabilmiş, bu hemşirelerin 60'ı soru kağıdını doldurmayı kabul etmiş, 3 kişi kabul etmemiştir*. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan soru kağıdı ile, 1.01.1989 - 31.01.1989 tarihleri arasında toplanmış, elde çetelenerek dizgilenmiş ve değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelikler kullanılmıştır. Yapılan değerlendirme sonunda, hemşirelerin depresif hasta bakımında büyük ölçüde etkin oldukları, ancak Hemşirelik Yüksek- 39 - Okulu mezunlarının ve 0-2 yıl çalışma süresi içinde olan hemşirelerin dışında kalanların tedavi edici hemşirelik yaklaşımında bulunamadıkları görülmüştür,, Çoğunlukla hastayı teselli etme, ikna etme gibi tedavi edici değeri olmayan hemşirelik yaklaşımında bulunduklarını ifade etmişlerdir. Hemşirelerin kullandığı yaklaşımların genellikle yetersiz ve sorunu o anda giderebilecek, temelden çözümleyici olmayan yaklaşımlar olduğu görülmüştür. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre gerekli önerilerde bulunulmuştur o
Özet (Çeviri)
THE INTERVENTION OF NURSES,,WORKING IN PSYCHIATRY CLINICS ABOUT DEPRESSED PATIENTS SUMMARY This study was undertaken the interventions of nurses, working in psychiatry clinics in Ankara, about depressed patients. In order to get sufficint data, whale nurse population were included. An inquiry form devebped by the searcer was used for call collecting data. Statistical significance was estimated by using test. It was shown that nurses education, experience and inservice eduvations effect the intervention which are obtained from the nurses. At the end of the research, some suggestions according to the results was put forward,.