C31G (alkil-N-betain ile alkil-N, N-dimetilamin oksitin eşit molar konsantrasyondaki karışımı) üzerinde ön formülasyon çalışmaları
  1. Tez No: 11434
  2. Yazar: SEMA ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞUMNU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; hem gram pozitif, hem de gram negatif mikroorganizmalara etkili geniş spektrumlu antimikrobiyel ve antifungal bir germisit olan C31G'nin jinekolojik tedaviye yönelik vajinal supozituvar formülasyonlarını hazırlamaktır. C31G ile ilgili standardizasyon ve saflık kontrol -lerinin yapılmasından sonra, etken maddenin spektroskopik bir miktar tayini yöntemi geliştirilmiştir. C31G ve bileşenlerinin standart suşlara karşı minimal inhibisyon konsantrasyonlarının saptanması ve dezenfektan etkinliğin belirlenmesi ile başlanan mikrobiyolojik çalışmalar, Türk toplumunda vajinitli hastalardan izole edilen etkenlerde C31G etkinliğinin incelenmesi ile sürdürülmüştür. 105 hastadan alınan kültür örneklerinde tür tanımının yapılması ile saptanan mikroorganizma türleri arasında %45.45'lik bir oran ile E.coli birinci sırayı almıştır. Bir adet hidrofilik (Gliserin- jelatin) ve altı adet lipofilik supozituvar sıvağı (Witepsol H 15, Witepsol W 31, Witepsol S 55, Massa Estarinum B, Suppocire AM ve Suppocire CM) kullanılarak hazırlanan bu supozituvar formülasyonları üzerinde; ağırlık sapması, sertlik tayini, etken madde içerik kontrolü, erime dağılma zamanının tayini gibi kontrollerin yapılmasından sonra C31G'nin supozituvar lardan in vitro salınma ve difüzyon hızları tayin edilmiştir. Witepsol H 15 ve Suppocire CM ile hazırlanan vajinal supozituvarlar, etken maddenin serbestleşme hızı yüksek, buna karşılık difüzyon hızı en düşük olduğu için uygun formülas yonlar olarak belirlenmiştir. Bu formülasyonların antimikro-131 biyel etkinliği samanın fonksiyonu olarak invitro incelendiğinde her ikisinin de vajinit etkeni olarak en sık rastlanan bakterilerden E.coli suşu üzerinde 4.5 saat, Stafilokok üzerinde ise 1.5 saat içinde etki gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to prepare the vaginal suppository formulations of fungusid and bacterisid active substance (C31G) which also demonstrates broad spectrum of antimicrobial properties. After the standardization and purity controls, a spectroscopic assay method of the active substance is developed. In microbiological studies, the minimum inhibitory concentration and minimum cidal concentration of the active substance and its components are determined. 105 culture samples from the patients (Turkish population) having vaginal infections are isolated and evaluated. After the identification of the microorganism, the minimum inhibitory concentration of the active substance to these microorganisms are determined. E.coli is found to be the most frequently observed microorganism in these culture samples. Seven vaginal suppository formulations using six lipophilic (Witepsol H 15, Witepsol W 31, Witepsol S 55, Massa Estarinum B, Suppocire AM and Suppocire CM) and one hydrophilic suppository base (Glycerinated gelatin) are formulated for local use. The weight variation, content uniformity, breaking (hardness), melting range tests and in vitro release test of the active substance are realised on these formulations. The vaginal suppository formulations prepared using Witepsol H 15 and Suppocire CM suppository bases which show the highest release and lowest diffusion rates observed as suitable formulations for the purpose of this study. The133 antimicrobial effect of these suppository formulations are evaluated as a function of time on Staphylococcus and E.coli microorganisms and found to be effective on E.coli strain in 4. 5 hours, Staphylococcus in 1. 5 hours.