Elektrik motorlarında fiziksel büyüklüklerin tahmininde bulanık mantık kullanımı
The Use of fuzzy logic in the estimation of physical parameters of electric motors
- Tez No: 114355
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi ELEKTRİK MOTORLARINDA FİZİKSEL BÜYÜKLÜKLERİN TAHMİNİNDE BULANIK MANTIK KULLANIMI Mehmet KARAKÖSE Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı 2001,Sayfa:53 Alternatif akım motorlarına uygulanan vektör kontrolün performansı büyük ölçüde akı vektörünün fazının ve genliğinin doğru olarak tahmin edilmesine bağlıdır. Vektör kontrol için kullanılan gerilim modelinde akı hesabı integrasyon içerdiğinden dolayı problemler oluşmaktadır. Bu çalışmada integratörden kaynaklanan faz ve genlik problemlerini azaltmak için geri besleme yoluna bulanık kontrollü bir düzeltim algoritması geliştirilmiştir. Bu algoritma, değişik güçteki motorlarda farklı yük koşullarında test edilmiş ve geri besleme yolunda PI kontrolör kullanılan bir sistemden daha iyi sonuç verdiği gösterilmiştir. Bir asenkron motorun stator akısını tahmin etmek için kullanılan bu yöntemin MATLAB-SIMULINK programı kullanılarak benzetimi yapılmış ve TMS320C31 sayısal işaret işlemci kullanılarak deneysel olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis THE USE OF FUZZY LOGIC IN THE ESTIMATION OF PHYSICAL PARAMETERS OF ELECTRIC MOTORS Mehmet KARAKOSE Firat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Computer Engineering 2001,Page:53 Performance of the field orientation in induction motors depends on the accurate estimation of the flux vector. The voltage model used for field orientation has in the flux calculation process an open integration problem, generally solved with a feedback loop. In this study, a fuzzy controller is developed for the feedback loop of the integrator. The proposed controller is tested on various motors of different power ratings, and it has been demonstrated that the proposed algorithm provides better than performance the PI controller nominally used in the feedback loop. The algorithm proposed to estimate the stator flux of an induction motor is simulated by using MATLAB-SIMULINK, and implemented on an experimental system using a TMS320C31 digital signal processor.