İnsan plasental kültür ortamlarında, fibroblast hücre büyümesine etki eden faktörlerin analizi
- Tez No: 11437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ÖZGÜÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Plasenta, çeşitli biyokimyasal ve fizyolojik mekanizmalarla fetusun büyümesine ve gelişimine destek olmaktadır. Ökaryotik hücre büyümesinin kontrolünde önemli rol oynayan büyüme faktörlerinin izolasyonu açısından da plasenta zengin bir kaynaktır. Çalışmamızda, sağlıklı insan plasentalarından 7 günlük süspansiyon doku kültürleri hazırlanarak elde edilen kültür ortamlarının insan fetal deri fibroblast kültürlerinin büyüme hızına etkileri“3H-Timidin uptake”yöntemi ile incelenmiştir. % 20 FCS (fetal dana serumu) pozitif kontrol ola rak kullanılmış ve plasental kültür ortamlarının fibroblastik hücre büyümesini pozitif kontrole göre % 60-80 oranında uyardıkları saptanmıştır. Çeşitli biyokimyasal uygulamalarda bu aktiviteye sahip faktörlerin pH stabiliteleri, üre, 2-ME (2-merkaptoetanol) ve tripsin hassasiyetleri gözlenmiştir. Büyüme uyarıcı aktivite asit (pH 2.0) stabil bir yapıdadır, fakat üre, tripsin, baz (pH 10.0-12.0) ve 2-ME de kısmen aktivite kaybı görülmektedir. Protein yapılı oldukları anlaşılan bu faktörlerin molekül ağırlıkları ultrafiltrasyon yöntemi ile saptanmaya çalışılmıştır. Büyüme uyarıcı aktivitenin 10.000- 50.000 dalton arasındaki fraksiyonda olduğu düşünülmektedir. Plasental kültür ortamlarında ve çeşitli molekül ağırlığı fraksiyonlanndaki protein profillerine SDS-poliakrilamid jel elektroforezinde bakılmıştır. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY Placenta is a rich source of growth factors required to support the growth and development of the fetus. Placental conditioned medium (PCM) is prepared from 7 days placental organ cultures from 7 non-pathological ceaserean section cases. Growth stimulating activity of these PCM on hu man fetal skin fibroblasts is studied by (^H) Thymidine uptake experiments. Positive control was 20 % FCS (fetal calf serum) and the ratio of induction from PCM is approximately 60-80 % of the positive control values. pH sta bility, and urea, 2-ME (2-mercaptoethanol ) and trypsin sensitivity was as sessed by various biochemical treatments. The growth stimulating activity was found to be stable in acid (pH 2.0). However the factor retained only partial activity after other treatments. Molecular weight determination of this factor was established by ultrafiltration. The activity was found in the fraction of 10.000-50.000 dalton. The protein profile of the total PCM and its various molecular weight fractions were investigated by SDS-PA?E. 47