Taneleri inceltilmiş mangan ıslah çeliğinin aşınma davranışlarının araştırılması
An Investigation on the wear behaviour of a fine grained by a heat treatment amended manganese steel
- Tez No: 114370
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET H. KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ııı ÖZET Yüksek Lisans Tezi TANELERİ İNCELTİLMİŞ MANGAN ISLAH ÇELİĞİNİN AŞINMA DAVRANIŞLARININ ARAŞTIRILMASI Mustafa Sabri GOK Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Metal Eğitimi Anabilim Dalı 2001 Sayfa: Bu çalışmada, süperplastik özellik gösteren (taneleri inceltilmiş) üç farklı alaşım içeriğine sahip, orta karbonlu ve manganlı çeliklerin abrasiv ve adhesiv ortamdaki aşınma davranışları incelenmiştir. Dökülmüş ve dövülmüş olan orta karbonlu çelik numuneler tanelerinin küçültülmesi için on defalık ısıl çevrime tabi tutulmuş ve daha sonra bunların mikro yapılan belirlenmiştir. Mikro yapının genel olarak ferrit matrisi içersinde küresel olarak dağılmış küresel sementitten oluştuğu gözlenmiştir. Isıl çevrime tabi tutularak taneleri küçülmüş ve orijinal (normalizasyon işlemine tabi tutulmuş) numuneler, hem abrasiv hem de adhesiv aşınma testine tabi tutulmuşlardır.Bu testler sonucunda; ince taneli yapılarda küreselleşme miktarı ile, aşınma direncinin ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. İnce taneli numunelerde en iyi aşınma direnci sementit parçalarının ana matris içinde homojen bir şekilde daha fazla dağıldığı numunelerde gözlenmiştir. Ancak ince taneli numunelerin aşınma dirençleri, normalleştirme işlemine tabi tutulan numunelerle karşılaştırıldığı zaman, tane küçültme işleminin aşınma direncini düşürdüğünü söylemek mümkündür. Bunun nedeni de adhesiv aşınmada, perlit lamelleri enerjiyi dengeli ve tüm lameller arası ferrite dağıtacak şeklinde iletmesi sebebiyle yapı içindeki sementit lamellerinin kırılabilmesi için, küresel yapıya göre daha fazla bir enerjiye ihtiyaç duyulmasıyla açıklanırken, abrasiv aşınmada yumuşak dokuyu ferritik matrsi koruyan ağ şeklindeki sementitlerin varlığıdır. Bu çalışmada, 1. bölümde konuya giriş yapılmış, 2. bölümde genel aşınma kavramları üzerinde durulmuş, 3. bölümde süperplastiklik ve süperplastiklik testi uygulanan malzemeler anlatılmış, 4. bölümde alaşım elementlerinin çeliğe olan etkileri anlatılmış, 5. bölümde yapılan deneysel çalışmalar hakkında bilgi verilmiş, 6. bölümde deney çalışmaları ve tartışma ve 7. bölümde ise, değerlendirme ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master Thesis AN INVESTIGATION ON THE WEAR BEHAVIOUR OF A FINE GRAINED BY A HEAT TREATMENT AMENDED MANGANESE STEEL M. Sabri GOK Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Metallurgy Education 2001, Page: ABSTRACT In this study, abrasive and adhesive wear behaviours of a medium carbon manganese steel having three different alloy contents and showing superplasticity (it's grain was refined by a amends heat treatment) were investigated experimentally. For obtain to a necessary grain refinement of the casted and forged medium carbon manganese steel specimens were realized with ten times thermal cycles, and then the microstructures of this specimens were established. It was seen that the microstructure of the specimens were consisted of the spheroid cementite particles in a large ferrite matrix. Both adhesive and abrasive wear resistance tests accomplished on the heattreated amended specimens and also on the normalized original specimens by using of standart wear test methods. From the results of the microstrucal observation and wear test, it was seen that it exists a relationship between amount of spheroid cementites and abrasive and adhesive wear resistances of the superplastic fine grained specimens. Among the grain refined specimens the most resistance has been seen in the specimens, which have the most and homogenously dispersed spheroid cementites. Further, when a comparison between wear resistance of fine grained superplastic specimen with normalized specimen was made, it was shown that the wear resistance of the fine grained specimens were lower than those of normalized original specimens. This was directly related to the different pearlitic structure of both sorts of specimens. Lamina fomed cementites in normalized structure have shown more wear resistance than spheroid formed cementites, because the ferrite phases between cementite laminas absorb the energy balanced better than the fine grained, superplastic and very soft ferrite matrix, in which laminate structure of cementite have been lost, so that the cementite had no any continuity. The wear mechanism conducts to losss of soft ferrite particles of fine grained specimen. In the case of of abrasive wear, the higher wear resistance of pearlitic structure was associated with the lamellar morphology of the pearlite, which is accepted to be much more effective than spheroid morphology of cementite to protect the ductile matrix of ferrite against abrasive particles. This study consists of introduction in the first chapter, general concepts of the wear in the second chapter, superplasticity in the third chapter, effect of alloying elements on the steel properties in the fourth chapter, experimental study in the fifth chapter, results in the sixth chapter and finally discussion and recommendations in the seventh chapter.