Alüminyumda tane inceltilmesi
Grain refinement of aluminum
  1. Tez No: 13565
  2. Yazar: MUSTAFA ACIKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. Ö. ERTUĞRUL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ALÜMİNYUMDA TANE ÎNCELTÎLMESÎ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa ACIKMAZ GAZÎ ÜNÎYBRSÎTBSÎ JM BtLlMLERÎ JSNSTITÜStl Eylül 1990 ÖZ Bu çalışmada ticari saflıktaki alüminyumda tane kife Çültülmesi araştırılmıştır, i'ane küçültme işlemi iki a - şamada gerçekleşmektedir, ilk olarak % 5 Oa lu ve % I6üa lu Al-üa ön alaşımı elde edilmiştir. Daha sonra elde e - dilen bu aşılayıcılar tane küçültme deneylerinde kulla - nılmıştır. Tane küçültme deneylerinde aşılayıcı oranı, döküm sıcaklığı, aşılayıcı ilavesinden sonra ki bekleme süresi, kalap sıcaklığı ve aşılayıcı tane boyutu gibi değişik parametrelerin tane küçültmeye olan etkileri a- raştirilmiştir. Hea? grup deneyde parametrelerden sadece birisi değişken kabul edilip, diğerleri sabit tutulmuş¬ tur» Bu deneyler sonucunda ön alaşımlardan kalsiyum ora¬ mı % 16 olan aşılayıcı diğerine göre daha etkili bir ta¬ ne küçültücü olduğu görülmüştür.% 16 üa içeren aşılayı,- bı,5*1,75 oranında en ince tane yapısını vermektedir.Ta¬ ne boyutu 14u m ye kadar inceltiletilmektedir.uöküm sı- % caklığı 74U C yi geçince taneler hızla "büyümekte, beki eme Süresi 2u dakikayı geçince tane boyutunda artış gözlemnb ktedir.fi.alip sıcaklığının yükselmesi ile tane boyutunda belirgin bir artış olmamaktadır.jslde edilen mamullerin sertlik deneyleri yapılmış ve tane boyutu küçüldükçe ses rtlikte artış olduğu gözlenmiştir. X
Özet (Çeviri)
(SRAIN REFINEMENT OP ALUMINUM (Master Thesis) Mustafa ACIKMAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OP SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1991 ABSTRACT In this study, the grain refinement of commercially pure aluminum (% 99,7) by addition of Al-Ca master alloys has been investigated. Aluminum- Calcium master alloys containing %5 and #16 calcium were prepared under cont.'«* rolled atmosphere and used as inoculant for grain refintog. The effects of parameters such as casting temparature, holding time, mold temperature, inoculant ratio and grain size of inoculant has been studied. Grain Refinement tests hare shown that % 16 Ca con taining master alloys were more efficient in grain refin ing and the finest Grain was obtained at % 1,75 Inoculant ratio. The minimum grain size obtained was about 140 //m. It has been observed that the grain size was increasing above 20 min. holding time and 740°C casting temperature, mold temperature was not effective up to 400°C but increasing sharply above this temperature. The hardness test have shown that the hardness values was increasing with decreasing grain size. II