Taneleri yönlendirilmiş manyetik çelik malzemenin kalıcı mıknatıslı senkron motor performansına etkisi
Influence of grain oriented electrical steel on performance of permanent magnet synchronous motors
  1. Tez No: 650983
  2. Yazar: BURAK ÖZDİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kalıcı mıknatıslı senkron motorların son yıllarda asenkron motorların yerini almasıyla birlikte kalıcı mıknatıslı senkron motorların geliştirilmesi önem kazanmıştır. Kalıcı mıknatıslı senkron motorlarda verim arttırma ve kayıpları minimuma düşürme çalışmaları yapılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle motor maliyetleri düşerken verimin artması beklenmektedir. Gerçekleştirilen bu çalışmada tanecik - yönelimsiz manyetik malzeme ile üretilmiş kalıcı mıknatıslı senkron motorun analizleri ve testleri yapılmıştır. Sadece dişlerinin tanecik - yönelimli manyetik malzemeden üretildiği kalıcı mıknatıslı senkron motorun da analizleri ve testleri yapılmıştır. İki motorun analiz ve test sonuçları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. İncelemeler sonucunda dişlerin tanecik - yönelimli manyetik malzemeden üretildiği motorun daha yüksek moment verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Permanent magnet synchronous motors have replaced the asynchronous motors in recent years. For this reason, the development of permanent magnet synchronous motors has gained importance. In permanent magnet synchronous motors, it is important to increase efficiency and minimize losses. With the development of technology, motor costs are expected to decrease while efficiency is increased. In this study, permanent magnet synchronous motor produced with non-oriented magnetic material has been analyzed and tested. The permanent magnet synchronous motor, where only stator teeth are made of oriented magnetic material, was also analyzed and tested. The analysis and test results of the two motors were examined comparatively. As a result of the investigations, it was observed that the teeth produced from oriented magnetic material gave higher torque to the motor.