Eskişehir ve civarı lumbricidae faunasının belirlenmesi
The determination of lumbricidae fauna of Eskişehir and its neighborhood
- Tez No: 114399
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışma Eylül 1999-Kasım 2000 tarihleri arasında Eskişehir ve civarı Lumbricidae faunasının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma boyunca Eskişehir il sınırları içinde belirlenen 23 lokaliteden Lumbricidae örnekleri toplanmış ve teşhisleri yapılmıştır. Sözkonusu lokalitelerden 9 cinse ait 1 1 tür tespit edilmiştir. Bu teşhisler sonucu edinilen bilgilerle Eskişehir ve civarı Lumbricidae faunası için tür düzeyinde, Orta Anadolu Lumbricidae faunası için cins düzeyinde tayin anahtarları hazırlanmıştır. Bunun yanında tespit edilen türlerin ekolojilerine ilişkin gözlemler de sunulmuştur. Çalışma alanında en sık ve bol bulunan tür Aporrectodea caliginosa trapezoides'tir. Örnek alınan 23 lokalitenin 16'sında tespit edilen bu tür aynı zamanda, diğer türlerle birarada bulunduğu 7 lokalitede de en çok birey içeren türdür. Bulundukları lokalite sayısı çokluğuna göre diğer türler, sırasıyla, Aporrectodea rosea, Dendrobaena veneta, Apoırectodea jassyensis ve Octodrilus transpadanus, Proctodrilus tuberculatus, Eiseniella tetraedra tetraedra, Dendrobaena sp., Lumbricus rubellus, Eisenia fetida, Aporrectodea caliginosa, Aporrectodea caliginosa caliginosa, Octolasion lacteıım, Allolobophora ch/orotica, Eiseniella tetraedra hercynia'dır. Ayrıca Aporrectodea caliginosa trapezoides, Aporrectodea jassyensis, Aporrectodea rosea, Lumbricus rubellus türleri arasında aynı lokaliteyi paylaşma açısından yakın ilişki olduğu gözlenmiştir. Tür çokluğu açısından en zengin lokalite 6 türü birarada bulunduran ve Alpagut Köyü'nden seçilen 17. lokalite'dir. En fakir lokaliteler ise sadece bir tür bulunduran 3. (Mahmudiye), 8. (Sivrihisar), 12. (Merkez, Ertuğrulgazi), 13. (Sultandere Köyü), 15a (Karagözler Köyü)., ve 16. (Aşağı Söğütönü Köyü) lokalitelerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was done to find out the Lumbricidae fauna around Eskişehir between September 1999 and November 2000. During this study, Lumbricidae samples were collected and identified from the 23 localities which had been determined in the city borders of Eskişehir. At the above cited localities, 1 1 species belonging to 9 genus were determined. Evaluating the previous studies in Turkey and with the information obtained from this identification, species level determination key prepared for Lumbricidae fauna of Eskişehir region and, genus level determination key prepared for Lumbricidae fauna of Middle Anatolia. Furthermore, observations and notes were submitted about the determined species ecology. Aporrectodea caliginosa trapezoides is the most common and abundant species at the study region.This species which is determined on the 16 localities of 23 is also the most abundant one in 7 localities which it is together with the other species. When they set up in order according to their majority İn the localities order is like that: Aporrectodea rosea, Dendrobaena veneta, Aporrectodea jassyensis and Octodrilus transpadanus, Proctodrilus tuberculatus, Eiseniella tetraedra tetraedra, Dendrobaena sp, Lumbricus rubellus, Eisenia fetida, Aporrectodea caliginosa, Aporrectodea caliginosa caliginosa, Octolasion lacteum, Allolobophora chlorotica, Eiseniella tetraedra hercynia. On the other hand, a close association observed from the point of sharing the same locality among Aporrectodea caliginosa trapezoides, Aporrectodea jassyensis, Aporrectodea rosea, Lumbricus rubellus. The locality 17 which was chosen in Alpagut village and contains 6 species is the richest locality from the point of species majority. The poorest localities of 3 (Mahmudiye), 8 (Sivrihisar), 12 (Merkez, Ertuğrulgazi), 13 (Sultandere Village), 15a (Karagözler Village) and 16 (Aşağı Söğütönü Village) contain only one species.