Yukarı Sakarya nehir sistemi simuliidae (diptera) faunasının tespiti
Determining simuliidae (diptera) fauna of upper Sakarya river system
  1. Tez No: 114400
  2. Yazar: DAVUT ÜMİT ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Simuliidae larva ve pupları akarsu ekosistemlerinin temel üyelerindendir. Çoğunlukla su İçerisindeki organik partikülleri filtre ederek beslenen larvalar, besin zincirinin önemli bir halkasını oluştururlar. Bununla birlikte, tür çeşitlilikleri ve yoğunlukları ile de suların biyolojik verimliliklerinin saptanmasına olanak sağlarlar. Çoğu türün yetişkin dişileri insan ve sıcakkanlı hayvanlardan kan emerler. Bu nedenle,“Onchocerciasis”ve benzeri pek çok hastalığın taşıyıcısıdırlar. Türkiye Simuliidae Faunası hakkında yapılan çalışmalar yeterli düzeyde değildir. Türkiye'nin en büyük nehir sistemlerinden bir tanesi olan ve gerek buzul dönemleri gerekse günümüzde önemli göç yollan üzerinde bulunan Sakarya Nehir Sistemi'nin Yukarı Sakarya kısmının Simuliidae faunasını ortaya koymak amacı ile; 52 lokaliteden, Nisan 2000-Haziran 2001 tarihleri arasında toplanan 8038 larva ve pup incelenmiştir. Toplanan örneklerin tür tayinleri yapılmış, larva ve pup tayin anahtarları hazırlanmıştır. Çalışmada 1 altfamilyaya ait 2 cins, 6 altcins ve 23 tür tespit edilmiştir. Metacnephia cinsine ait tespit edilen bir türün ise yeni tür olabileceği düşünülmüş ancak literatür ve karşılaştırma materyali eksiklikleri dikkate alınarak tanımlanmamıştır. Tespit edilen türlerden; Simulium fontunum Terteryan, 1952, S. equinum (Linnaeus, 1758), S. veltistshevi Rubtsov, 1940, S. angustipes Edwards, 1915, S. angustitarse (Lundström, 1911), S. costatum Friederichs, 1920, S. erythrocephalum (De Geer, 1776), S. noelleri Friedericihs, 1920, Prosimulium rufipes (Meigen, 1830), P. tomosvaryi (Enderlein, 1921) Türkiye için yeni kayıttır. Simulium barocorne dışındaki tüm diğer türler Sakarya Nehri Havzası'ndan ilk kez bildirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Simulidae larvae and pupae are of the main members of running water ecosystems. Larvae, which are nourished by filtering organic particules in water, form an important link of the nourishment chain. However, they enable determining the biological productivity of water with their abundance and species diversity. Adult females of most species bloodsuck from man and other homoiotherm animals. Therefore, They are transmitters of most diseases like“Onchocerciasis”. The studies on Türkiye Simuliidae fauna are not sufficent. This study has been accomplished by collecting samples of 8038 larvae and pupae from 52 localities between the dates of April 2000 and June 2001 to determine Simuliidae Fauna of upper part of Sakarya River System, which is one of the biggest river systems in Türkiye and situated on important migratory roads both today and in glacial ages. Identifications of these species have been accomplished and prepared identification keys of larvae and pupae have been prepared. In this study, 2 genera, 6 sub genera and 23 species belong to one subfamily have been determined. The species which belongs to a genus Metacnephia is considered to be a new species but it could not be described because of the lack of the literature and comperative material. Among these species, Simulium fontanum Terteryan, 1952, S. equinum (Linnaeus, 1758), S. veltistshevi Rubtsov, 1940, S. angustipes Edwards, 1915, & angustitarse (Lundström, 1911), S. costatum Friederichs, 1920, S. erythrocephalum (De Geer, 1776), S. noelleri Friedericihs, 1920, Prosimulium rufipes (Meigen, 1830), P. tomosvaryi (Enderlein, 1921) are new record for Türkiye. I addition to this, all species, except Simulium barocorne, have been recordeed for the first time from Sakarya River District.