Hemşirelerin ven içi sıvı uygulamalarında yaptıkları hataların ve hata sıklıklarının saptanması
The Nurses mistake and its frequency rate in applying intravenous fluids
- Tez No: 11440
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
- 38 - V. ÖZET Araştırma, hemşirelerin ven içi sıvı uygulamalarında yaptıkları hataları ve hata sıklıklarını saptamak amacı ile tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma, Erzurum ili Atatürk Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi dahiliye ve cerrahi kliniklerinde, ven içi sıvıların en fazla uygulandığı gündüz (7:00-15:00) vardiyasında, Temmuz-Ağustos 1989 tarihlerinde yapılmıştır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından gözlem tekniği ile gözlem formu kullanılarak elde edilmiş ve araştırma süresince 32 hemşire gözlenmiştir. Araştırmacı, ven içi sıvıların en fazla uygulandığı gündüz vardiyasında kliniğe giderek ven içi sıvıların hazırlanması, uygulanması ve sıvı uygulanan hastanın izlenmesi süresince hemşire ile birlikte bulunmuştur. Araştırmacı bu süre içerisinde hemşirelerin ven içi sıvı uygulamalarında yaptıkları hataları saptamaya çalışmış ve uygulama sonunda gözlem formuna kaydetmiştir. Araştırmada, hemşirelerin gözlemden etkilenerek ven içi sıvı uygulamalarında daha dikkatli davranmalarını önlemek için, araştırmanın gerçek amacı hemşirelerden gizli tutulmuş ve sıvı uygulamalarında kullanılmak üzere yeni bir sıvı izlem çizelgesi geliştirmek amacı ile klinikte bulunulduğu söylenmiştir. Elde edilen verilerde, hemşirelerin ven içi sıvı uygulamaların da yaptıkları hatalar ve hata sıklıkları saptanmış, dahiliye ve cerrahi kliniklerinin durumları karşılaştın İmiş t ir. Veriler araştırmacı tarafından elde değerlendirilmiştir. Değerlendirmede, yüzdelik ve ki-kare önemlilik testi kullanılmıştır.- 39 - Değerlendirme sonunda Atatürk Üniversitesi Araştarma ve Uygula ma Hastanesi Erişkin Dahiliye ve Cerrahi Kliniklerinde gündüz vardiya sında çalışan hemşirelerin $52.8'inin ven içi sıvı uygulamaları sırasında hatalı davrandıkları saptanmış ve ven içi sıvı uygulamalarında yapılan hataların önlenebilmesi için uygun öneriler getirilmiştir (Tablo 11).
Özet (Çeviri)
- 40 - the nurses' mî stake and îts frequency rate în applying Intravenous fluids SUMMARY This research was made to determine the nurses' mistake and its frequency rate in applying intravenous fluids. The research was carried out at Surgical and Medical Services of Atatürk University Research Hospital in Erzurum, in July and August, 1989. Since the application of IV fluids has been most used during daytime (a.m. 7 p.m. 15) the study was performed considering that situation. Data were obtained with the observation techniques. Thirty- two nurses were observed during the study. The observer herself was present in the ward with the nurse, observing the preparation of IV fluid, its administration to the patient and follow-up of these patients'. At the end of the study all results were recorded in a observation form by the observer. But the real aim of the research was kept as a secret since the nurses should act more carefully in using IV fluids knowing that they were being observed. In the optained data, the mistakes and their frequency rate resulted from the nurses' misusages of IV fluid were determined and the results in both Surgical and Medical Services were compared with each other. The observer herself assessed the results using- Chi-square test and got their percentage.- 41 - As a result, it was found that 52.8 % of the nurses serving at the Surgical and Medical departments of Atatürk University Research Hospital, made mistakes when they were using IV fluids. And necessary recommendations were made to prevent those mistakes.