Üniversite öğrencilerinin sağlık sorunları sağlıkla ilgili bilgi istekleri ve hemşirelerden beklentileri
  1. Tez No: 30219
  2. Yazar: UFUK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
VI- SONUÇ, ÖNERİLER VE ÖZET 1. Sonuçlar Gazi Üniversitesi Mediko-Sosyal Merkezi 'nde muayene olan öğrencilerin sağlık sorunlarını sağlıkla ilgili konularda bilgi isteklerini ve hemşirelerden beklentilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılan bu araştırmanın sonuçları şöyle sıralanabilir. 1. Tanımlayıcı özelliklere ilişkin sonuçlar; Örnekleme alman öğrencilerin %53.9'unu erkek öğrenciler oluşturmaktadır. Öğrencilerin %49.2'si 17-20 yaş grubundandır. Öğrencilerin %91.5'i bekardır ve %52.5'i yurtlarda kalmaktadır. Öğrencilerin %51.5'inin anneleri, %54.3'ünün babaları ilkokul mezunudur. Öğrencilerin %44.8'inin gelir kaynağı ailesi, burs ve kredidir. Öğrencilerin %56.6'sı gelir durumlarının orta düzeyde olduğunu ifade etmişlerdir. Öğrencilerin %57.6'sı sigarayı, %61.0'i alkolü ve %51.8'i herhangi bir ilacı kullanmadıklarını belirtmişlerdir (Tablo 1). 2. Öğrencilerin sağlık sorunlarına ilişkin sonuçlar; Öğrencilerin %50.2'sinde üst solunum yolu enfeksiyonu %12.9'unda sindirim sistemi, %9.5'inde kas-iskelet sistemine ilişkin hastalıklar saptanmıştır. Sağlık sorunları saptanan öğrencilerin %80.7'si sorunlarına ilişkin kendilerine herhangi bir açıklama yapılmadığını belirtmişlerdir (Tablo 3-4). 3. Öğrencilerin sağlıkla ilgili konularda istedikleri bilgilere ilişkin sonuçlar; Öğrencilerin büyük çoğunluğu (%95.6) sağlıkla ilgili konularda bilgi istediklerini belirtmişlerdir (Tablo 5). Öğrencilerin bilgi istedikleri konular ise şunlardır: Hastalıklardan korunma (X23.5), beslenme (%18.1), 50cinsel sorunlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardır (%14.7) (Tablo S). Öğrenciler bu bilgileri kendilerine doktorların vermesini (%72.5 ile X90.6 oranında) istemektedirler (Tablo 6-a). 4. Öğrencilerin Mediko-Sosyal 'de çalışan hemşirelere yönelik görüşlerine ilişkin sonuçlar; öğrencilerin çoğunluğu hemşirenin işlevini tedavi edici hizmetler olarak (%37.4) belirlenirken işlevlerine yönelik beklentileri daha çok hemşirenin davranışı (%64.1) üzerinde yoğunlaşmıştır (Tablo 7-8). 5. Öğrencilerin sağlık sorunlarına cinsiyet ve yaşın etkisini ölçmek için yapılan istatistiksel değerlendirmede fark önemsiz bulunmuştur (Tablo 12-13). Bunun yanısıra yurtta kalan öğrencilerde sağlık sorunlarının arttığı görülmekle birlikte öğrencilerin kaldıkları yerin sağlık sorunlarına etkisini ölçmek için yapılan istatistiksel çalışmada da fark önemsiz bulunmuştur (Tabi o 14). 6. Öğrencilerin sağlıkla ilgili konulardaki bilgi isteklerine cinsiyetin etkisini ölçmek için yapılan istatistiksel çalışmada fark önemsiz bulunmuştur (Tablo 16). Sağlıkla ilgili konularda bilgi isteyen öğrencilerin çoğunluğunu 17-20 yaş grubu oluşturmaktadır. Yaşın bilgi isteğine etkisini ölçmek için yapılan istatistiksel çalışmanın sonucunda fark önemli bulunmuştur (Tablo 17). 7. Öğrencilerin hemşirelerden beklentilerinde, erkek öğrenciler daha çok hemşirelerden davranış, iş ve sorumluluğa yönelik beklentilerini belirtirlerken, kız öğrencilerin duygusal beklentilerinin ağırlık kazandığı görülmektedir (Tablo 18). 17-20 yaş grubu öğrencilerin hemşirelerden beklentileri davranışsal, duygusal, iş ve sorumlulukları yönünden daha yüksek orandadır. Yapılan istatistiksel çalışmada yaşın hemşireden beklentilere etkisi önemli bulunmuştur (Tablo 19). Öğrencilerin Mediko-Sosyal 'e geliş 51sayılan arttıkça hemşirelerden de beklentilerinin arttığı saptanmıştır. Yapılan istatistiksel çalışma sonucunda fark önemli bulunmuştur (Tablo 20). 2- Öneriler Araştırmada elde edilen bulgulara göre; 1.Mediko-Sosyal Merkez'lerinde görev yapan hemşirelerin okul hemşireliği kavramına uygun biçimde görev yapabilmeleri için; -Günün koşullarına uygun görev içi eğitim programlarının hazırlanması ve eğitimin sürekliliğinin sağlanması 2.Üniversite öğrencilerinin sağlıklarının korunması ve sürdürülmesine ilişkin olarak; -öğrencilerin bilgi gereksinimleri karşılamak üzere, kurulan sağlık eğitim ekibinin öğrencilere ve ailelerine düzenli olarak sağlık eğitimi vermesi, -Öğrencilerin sağlık sorunlarının erken saptanması amacıyla, yılda en az bir kez sağlık taramasının yapılması, -Öğrencilerde saptanan sağlık sorunlarının en aza indirgenmesi, enfeksiyonların yayılımının önlenebilmesi için; yurtlarda havalandırma, ısınma, temizlik ve hijyene daha çok özen gösterilmesi, kas-iskelet sistemine ilişkin rahatsızlıkların azaltılması amacıyla yurt yataklarının ve sportif faaliyetlerinin sağlık açısından denetlenmesinin yararlı olacağı düşünülmektedir. 523. Özet Araştırma, Gazi Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı'na muayene olmak için baş vuran öğrencilerin sağlık sorunlarının, sağlıkla ilgili konulardaki bilgi isteki irini n ve hemşirelerden beklentilerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Gazi Üniversitesi Sağlık-Kültür ve Spor Dairesine muayene olmak için baş vuran 295 öğrenci oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında soru kağıdı kullanılmıştır. Soru kağıdının 1. bölümünde öğrencilerin tanıtıcı özellikleri, 2. bölümünde sağlık sorunları, 3. bölümünde ise; sağlıkla ilgili bilgi istekleri ve hemşirelerden beklentileri yer almaktadır. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplar ve ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre yaş ve cinsiyet yönünden sağlık sorunlarına ilişkin farklılık görülmemiştir. Bunun yanı sıra yurtta kalan ve eğitim durumu düşük olan ailelerden gelen öğrencilerin sağlık sorunları daha yüksek orandadır. Öğrencilerin büyük çoğunluğu sağlıkla ilgili konularda bilgi istediklerini belirtmişlerdir. Yine bu öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun bu bilgileri hemşirelerden istemedikleri ve hemşirelerden beklentilerinin davranışsal ağırlıklı olduğu görülmektedir. Araştırmada, bu sonuçlara yönelik olarak uygun önerilerde bulunulmuştur. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was planned in order to find out what the students who ap.~~'ed to Health-Culture and Sport Department have been looking f ör their health problems and their wishes in relation to health topics, and what h s. e been expecting from the nü rses. Research samples of the research is made up of 295 students who had applied to Health-Culture and Sport Department of Gazi University. in order to get result inquiry tests were used. in the first part of the rest the students answered their personal qualities; in the second part they answered their health problems and in the third part wrote their wıshes in relation to health topics and what have been expecting f rom the nurses. The results were written in statistical calculations and Chi-Square test was used. From the result no difference was observed according to their age and sex. On the other hand the students who stayed at the dorm and who came frcT- poor f amil i es had more health problems. Hoşt of the students stated their wishes about health. And also a lot of siudents didn't want to get health informations from the nurses and what they wanted from the nurses was only good behaviour. in research, according to these results suitable statements were ırıade. 54