2,3-difenil substitue kinoksalin'in 11 farklı türevinin mutajenik aktivitesinin umu test sistemi ile araştırılması
2,3-diphenyl substituted quinoxaline eleven different derivatives through umu test method research of the mutagenic effects
- Tez No: 114411
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE MERCANGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
EPAGE DVD OZET Bu çalışmamızda Eczacılık fakültesinde sentetik olarak sentez edilen ve ilaç hammaddesi olarak kullanılması amaçlanan 1 1 farklı kinoksalin türevi; 2,3 difenil kinoksalin (İK), 2,3 difenil 6-nitro kinoksalin (2K), 2,3 difenil 6-klor kinoksalin (3K), 2,3 difenil (p-tolil) 6-metil kinoksalin (6K), 2,3 (p-tolil) 6-klor kinoksalin (7K), 2,3 di (p-tolil) 6-metil kinoksalin (8K), 2,3 bis (p-metoksi fenil) 6-nitro kinoksalin (10K), 2,3 bis (p-metoksi) 6-klor kinoksalin (11K), 2,3 di (O-metoksi) 6- nitro kinoksalin (13K), 2,3 difuril 6-klor kinoksalin (17K), 2,3 difuril 6-metil kinoksalin (18K) kısaca 10K, 18K, 17K, 13K, 11K, 7K, 6K, 8K, IK, 2K, 3K olarak adlandırdığımız kinoksalin bileşiklerinin mutajenik aktivitesini Umu test yöntemine göre araştırdık. Kinoksalin bileşiklerinin 5 ayrı dozu (lOug, lOOug, lOOOug, 2500 ug ve 5000ug) Dimetilsülfoksitte (DMSO) çözünerek hazırlandı. Laboratuvar çalışmamızda sözü edilen test yöntemi, DNA hasarı ile indüklenen SOS cevabı esasına dayanır. Test organizması olarak Salmonella typhimurium NM 2009 ve Salmonella typhimurium NM 3009 suşlarının verdiği enzim aktivitesi değerleri pozitif mutajenle karşılaştırılmıştır. 10K maddesi Salmonella typhimurium NM 2009 suşu ile l0ug dozda 432,12, 5000ug dozda 602,09 Salmonella typhimurium NM 3009 suşu ile l0ug dozda 295,14, 5000ug dozda 602,26 olarak enzim aktivitesi hesapladık. 1 1K maddesi Salmonella typhimurium NM 2009 suşu ile l0ug dozda 393,81, 5000ug dozda 565,13 Salmonella typhimurium NM 3009 suşu ile l0ug dozda 334,38, 5000ug dozda 685,27 olarak hesapladık. 6K maddemiz Salmonella typhimurium NM 2009 suşu ile l0ug dozda 488,87, 5000ug dozda 607,67, Salmonella typhimurium NM 3009 suşu ile l0ug dozda 302,92, 5000ug dozda 616,14 enzimatik aktivite ölçtük. İK maddemiz Salmonella typhimurium NM 2009 suşu ile l0ug dozda 412,21, 5000ug dozda 428,09, Salmonella typhimurium NM 3009 suşu ile l0ug dozda 338,34, 5000ug dozda 617,82 enzim aktivitesi değeri ölçtük. 2K maddemiz Salmonella typhimurium NM 2009 suşu ile l0ug dozda 423,98, 5000ug dozda 647,12, Salmonella typhimurium NM 3009 suşu ile l0ug?PAGE DYED dozda 352,72, 5000ug dozda 649,10 enzim aktivitesi ölçüldü. Pozitif mutajen 4Nitrokinolin-l -oksit (4NQO) Salmonella typhimurium NM 2009 suşu ile l0ug dozda 215,55, Salmonella typhimurium 5000ug dozda 308,61, Salmonella typhimurium NM 3009 suşu ile l0ug dozda 198,12, 5000ug dozda 296,04 enzim aktivitesi ölçtük. Bu beş kinoksalin türevinde pozitif mutaj ene göre 2 katlık bir artış gözlenmiştir ve direkt mutajenik etkili olduğu saptanmıştır. 18K, 17K, 13K, 7K, 8K ve 3K olarak isimlendirdiğimiz kinoksalin türevi bileşiklerimizde pozitif mutajen 4NQO'ya göre enzim aktivitesinde artış gözlenmediğinden direkt mutajenik etki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
?PAGE DVHD SUMMARY In this study, mutagenic activites of quinoxaline derivatives which is synthesised in the department of Pharmacy artifically and is purpased for using as a raw material of drug (medicine), and eleven derivatives has been investigated by using Umu test system. We used eleven quinoxaline derivatives in our studies with 2,3 difenil kinoksalin (IK), 2,3 diphenil 6-nitro quinoxaline (2K), 2,3 difenil 6-chlor quinoxaline (3K), 2,3 diphenil (p-tolil) 6-metil quinoxaline (6K), 2,3 (p-tolil) 6-chlor quinoxaline (7K), 2,3 di (p-tolil) 6-methil quinoxaline (8K), 2,3 bis (p-metoksi phenil) 6-nitro quinoxaline (10K), 2,3 bis (p-metoksi) 6-chlor quinoxaline (UK), 2,3 di (O-metoksy) 6- nitro quinoxaline (13K), 2,3 difuril 6-chlor kinoksalin (17K), 2,3 difuril 6-methil quinoxaline (18K). The quinoxaline derivatives five different doses (lOug, lOOug, 1000 ug, 2500ug and 5000ug). In laboratory, the test mentioned above has been Umu-C Lac-Z fusion. The strain of Salmonella typhimiirium NM 2009 and NM 3009 have been used as test organism. Results show that Salmonella typhimurnim Nm 2009 and NM 3009 was effected directly by the five different quinoksaline derivatives (IK, 2K, 6K, 10K, UK). Salmonella typhimurhim NM 2009 and Salmonella typhimiirium NM 3009 test strein's enzym activites was comparison positive mutagens. 10K substance with Salmonella typhimurium NM 2009 strain, 10 ug doses 432,12, 5000ug doses 602,09; Salmonella typhimurium NM 3009 strain was worked enzym activites with lOug doses 295,14, 5000ug doses 602,26 as calculated. UK substance with Salmonella typhimurium NM 2009 strain, 10 ug doses 393,81, 5000ug doses 565,13; Salmonella typhimurium NM 3009 strain was worked enzym activites with lOug doses 334,38, 5000ug doses 685,27 as calculated. IK substance with Salmonella typhimurhim NM 2009 strain, 10 ug doses 412,21, 5000ug doses 428,09; Salmonella typhimurium NM 3009 strain was worked enzym activites with lOug doses 338,34, 5000ug doses 617,82 as calculated. 2K substance with Salmonella typhimurium NM 2009 strain, 10 ug doses 423,98, 5000ug doses 647,12; Salmonella typhimurium NM 3009 strain was worked enzym activites with lOug doses 352,72, 5000ug doses 649,10 as calculated. Positive mutagens with Salmonella typhimurium NM 2009 strain, 10 ug doses 215,55, 5000ug doses 308,61;DPAGE DVniD Salmonella typhimurium NM 3009 strain was worked enzym activites with lOug doses 198,12, 5000ug doses 296,04 as calculated. This five quinoxaline derivatives to watch for accorting to positive mutagens 2 folded increased and direct mutagenic effect was to determined. 18K, 17K, 13K, 7K, 8K and 3K as quinoxaline derivatives are not to show mutagenic activites accorting to 4NQO.