5,6-dihidrosiklopent (f.g)asenoaftilen 1,2-diondioksim ve n,n-bis (4-benzo(15-crown-5))diaminoglioksim sentezi ve komplekslerinin incelenmesi
- Tez No: 2119
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER BEKAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ill II, ÖZET Yeni vic-dioksimlerin sentezi, stereoizomerlerinin ayrılması, ve oluşturdukları komplekslerin incelenmesi gurubumuz tarafından yapılan çalışmaların büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Diaminoglioksimin Co(II) ve Co(III) kompleksleri, bilinen vic-dioksim kemp- lekslerinden farklılıklar göstermiş ve bu kompleks lerin yapıları x-“işınları difraksiyonu ile kesin olarak belirlenmiştir, ant i ve amfi izomerleri izole edilip, farklı kompleksleri elde edilen, 1,4-difenil* 2, 3~bis(bidroksiimino)piperazin ve 1, 3-difenil^2-tiokso« 4, 5-bis( (hidroksiimino)imidazolin' in sentezi disiyan- di-N-oksit ile yapılmıştır. Çeşitli kobalt kompleks*- lerl haurlanan asenaf tilen-1, 2-diondioksim, »”mo- del bileşiği olarak dimetilglioksim kompleksleri ile karalaştırılmıştır, Ayrıca anti^monokloroglioksjm ve gnti-dikloroglioksimden çeşitli sübstitüe mono- ve diaminoglioksimler elde edilmiş ve kompleksleri incelenmiştir. Bu çalışmada önce kinon yapısındaki bir a-diketon olan 5, 6-dihidro-siklopent [f, gjasenaf tilen-1, 2 -d ion (DAD) literatürde verilenden farklı bir başlangıç maddesiyle elde edilmiş ve çözücü olarak piridin kullanmak suretiyle DAD ve hidroksilamonyum klorürden yeni bir vic-dioksim olan 5, 6-dihidrosiklopent [f, g] asenaf tiien-i, 2-diondioksim (DAOI-L) sentezi gerçek- l L leştirilmiştir, H-n.m,r. ve i.r, spektrumları PAOKk nin anti yapısında olduğunu göstermektedir. Cu(II), Ni(U), Co(II), Pd(II), Pt(II) ve Cd(II) tuzları ile DAOH^'den (DAOH)2M formülü ile gösteri-IV iebilen kompleksler elde edilmiştir. (DAOHKBXCo for mülü ile verilen oktcshedral Co(-İII) komplekslerinde ise, 1 ve 6, koordinasyonlar da, bir B komponenti (piridin, trietilamin veya tr if enilf osf in) ve bir halo~ jenür iyonu (klorür) yer almıştır. DAOH-'nin uranil iyonu ile verdiği komplekslerde metal/ligand oranı 1:1 olarak bulunmuş ve kompleksin (OH) köprüleri ile birbirine bağlanmış dimerik yapıda olduğu tesbit edil“* mistir ([(DAOH).(ÖH)U02]2). Bu çalışmanın ikinci bölümünde vic-dioksimier İn stereoizomerleri ve kompleks oluşumu üzerine taç eter lerin etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, 4 ' -aminobenzo [ 15-crown-5 ], anti- dikloroglioksim ve aşırı miktarda NaHCO^'den mutlak etanolde N, N ' -bis(4 ! -benzo [15-crown-5 '?]> diaminoglioksim (LH~) ligandı taç eter gurupları sod yum klorür ile kompleks yapmış halde elde edilmiş ve çözeltiye NaClO. ilâvesi ile LH«« 2NaC10, hazırlanmışa tır, H-n.m.r. ve i,r. spektrumlarına göre, trans ya pıda olduğu belirlenen bu dioksimin çeşitli geçiş me~ tali kompleksleri de izole edilmiştir. (LH) ?M,4NaC104 formülü ile gösterilen kare-dilz- - ? lemsel yapıdaki Cu( 1 1 ), Ni(II) ve Co(II) kompleksle rinde metal iyonu iki diokşim moleküiündeki 4 azot atomu ile koordinasyona girmiş ve iki tane beş üyeli şelât halkası oluşturmuştur. Oktahedral Co(IÎI) komp- lerinde ayrıca eksen ligandları olarak bir B komponenti ît Benzo [15-crown-5 ]' in ÎUPAC'a göre ismi: ”2,3/5,6,8,9/ll,12-oktahidro-l,4/7,10/13-benzopenta- oksasiklopentadesin"dir.(piridin veya trifenilfosf in) ve klorür iyonu yer alır. Pd(II) ve Pt(II) komplekslerinde metal iyonu oksim guruplarından birinin N atomu, diğerinin 0 atomu üze rinden koordinasyona girerek iki tane altı üyeli şelât halkası oluşturmuştur, Uranil kompleksinde dimerik bir yapı ortaya çıkmış, iki uranil iyonu iki ligand molekülü ile kompleks oluşturduktan sonra iki (OH) iyonu kompleksler arasında köprü görevi yapmışlardır. r° ® < vb HN HO Bu çalışmada sentezi gerçekleştirilen kompleks 1 lerin yapıları elemental analiz/ H-n.m^r^ i.r. ve u.v. -visible spektral verilerine göre açıklanmıştır
Özet (Çeviri)
VI III, SUMMARY The synthesis and complex formation of the stereoisomers of various vic-dioximes have been the essential topics of researches carried out in this laboratory. X-ray structural analysis of Co(II) and Co(III) complexes of diaminoglyoxime has shown inter esting structures. The amphl“ ana anti- stereoisomers and complexes of two new vicdioximes, namely 1,4”diphenyl-2, 3-bis(hydroxyimino)piperazine and 1,3- diphenyl-2«thioxo-4, *>-bi s (hydroxy imino) imidazoline have been isolated and interconversion of anti and qmphj complexes has been studied. Co(III) complexes of 1, 2-acenaphthylene-dionedioxime have been prepared and they are compared with dimethyglyoxime complexes as B,o model compounds, Trgnsition metal complexes of some new substituted mono- and di-aminoglyoximes have been investigated. In the first part of this work, 5t ^-dihydro- cyclopent Cf,g] acenaphthylene-1, 2-dionedioxime (DAOHo) has been synthesized from hydroxylamine hydrochloride and 5, 6-dihydrocyclopent [f,g] acenaphthylene-1, 2-dione (DAD) which has been prepared by making use of oxaly chloride as well as oxalyl bromide. In the second part, in order to increase the solubility of vic~d ioxime, crown ether groups have been added into the compound and N,N -bis(4 -benzo [15-crown-5 ] )diamjtnoglyoxime (LH«) has been synthesized. Even though the preparation of DAD through the reaction of oxalyl bromide and acenaphthene withVII aluminium chloride as the catalyst was reported earlier, later works on this subject showed that DAD could be obtained only when the catalyst was aluminium bromide. It was shown that when acenaphthene was treated with oxalyl bromide in the presence aluminium chloride di-5-acenaphthyl ketone was obtained instead of DAD. The reaction was explained by taking into consideration the decomposition of oxalyl halioes to carbon monoxide and carbonyl chloride. In this work, it is shown that oxalyl chloride can be used in DAD synthesis as well as oxalyl bromide. For this reason, it might be concluded that it is the catalyst which effects the route of the acylation reaction and not the oxaly halide which is used. DAD does not react very easily with H^NOH.HCl as some quinones such as anthraquinone; refluxing the solution of quinone and HoN0H.HCl in ethanol for days gives no dioxime, DA0Ho have been obtained when pyridine was used as the solvent. The dioxime of a symmetric a-diketone may take the anti, syn and amphi configurations. Since the syn-f orm is unable to form metal complexes, DAOHo which forms complexes with various transition metal ions should be in either anti or amphi form. A singlet at 12.10 ppm in the n.m.r. spectrum of DAOhL is strong evidence for the anti structure of the dioxime. Intra molecular hydrogen bonding in one of the oxime groups of amphi-dioxime would cause two different peaks for two oxime protons. Transition metal complexes of DA0Ho have been also isolated and their structures have been investi-VIII gqtecj by elemental analysis, i.r. and u. v. -visible spectra. It has been found that Cu( 1 1 ),Ni( II ), Co( II ), Pd( 1 1 ) f Pt ( 1 1 ) and Cd(II) form complexes with a me- tal/ligand ratio of 1:2, In the square-planar comp lexes! (Q-H.,,,0) bending vibrations are observed around 1730-171Q cm"1. Co(III) complexes of DAOrU have a B component (pyridine, triethylamine or triphenylphospine) and a chloride ion as axial Uganda other than two PAOrL molecules. These Co(III) comp lexes can be reduced to Co(I) by NapH^ in methanol/ water(3:l) without destroying the complexes. In the uranyl complex of DAOH^, a dimeric compound have been formed with two (OH) bridges between two uranyl ions* In the second part of this work, the effect of crown ether groups on the isomerism and complex forma** tion of vic-dioximes have been investigated. For this purpose,, a new vic-dioxime, LH^, has been synthesized by reaction of 4-dminobenzo- [15-crown-5] with anti- dichloroglyoxime, Since excess of NaHCO~ was added into the reaction mixture in order to neutralize HC1 formed during the reaction, NaCl came out as by-product and it complexed with the crown ether groups; therefore, the ligand was obtained as di-sodium chloride salt, LH2.2NaCl. The high stability of the alkali metal complexes of crown ethers has been confirmed during this work, since alkali metal complex did not change during the synthesis of transition metal complexes and by adding a proper anion (in this case, perchlorate) the new compounds could have been precipitated.IX In the i.r. spectrum, characteristic absorption -1 bands due to NaC10A are present at 1150-1050 cm -1 (broad band) and 640-430 cm (doublet) both in LHo^NaClO^, and in the complexes which contain NaClO^o The structure of LH«.2NaX has been determined to be in trans form as diaminoglyoxime. In the i.r, spectra of LH9.2NaX, v(0H) vibration is observed at -1 3260 cm as a broad absorption. v(C=N), 6(0~M), and -1 v(N-O) bands are at 1640,1425 and 945 cm, respectively* these values are in harmony with the previously reported diaminoglyoxime derivatives. In the H-n,m.r