Etkileşimli 0-1 tamsayılı doğrusal hedef programlama ve bir diyet probleminin çözümüne uygulanması
Interactive 0-1 integer linear goal programming and an application of diet problem
- Tez No: 114410
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞENOL ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu çalışmada bir hastanede yatan diyabet hastalarının almaları gereken enerji ve besin öğelerini mümkün olduğunca karşılayacak bir haftalık kahvaltı, öğle ve akşam yemeği menülerinin oluşturulması problemi üzerinde çalışılmıştır. Sözkonusu problem etkileşimli tamsayılı doğrusal hedef programlama modeli olarak modellenmiş ve çözülmüştür. Etkileşimler uzman bir diyetisyenle gerçekleştirilmiş ve incelenen hastanede yatan diyabet hastalan için bir haftalık diyet menüleri hazırlanmıştır. Modelin çözümü safhasında ilk olarak Lindo (for DOS) paket programı kullanılmıştır. Lindo paket programı kullanılırken karşılaşılan zorluklar nedeniyle Turbo Pascal programlama dili kullanılarak sözkonusu modeli çözmeye yönelik bir program geliştirilmiştir. Geliştirilen program ele alman problem açısından Lindo paket programına bir çok yönden üstünlük sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, we will be focus on preparing one week menu; breakfast, dinner and lunch which include necessary energy and nutrition values for diabetic patients who stay in hospital. This problem was modelled as interactive integer linear goal programming and solved. The interviews executed with an expert dietician and prepared one week menu for diabetic patients who are stay in the hospital, investigated. On the solving phase of the model, first of all we used Lindo (for DOS) package program. Because of handicaps of Lindo package program; we used Turbo Pascal programming language to develope a program to solve the problems area in the model. The developed program on point of view of the problem area has advantages on Lindo package program in many case.