Hipotiroidli bireylerde serum retinol ve beta karoten düzeyleri ile tiroid hormonları arasındaki ilişkiler
- Tez No: 11443
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK GÜNEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma tiroid yetersizliğinin sertim beta karoten ve retinol düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla düzenlenmiştir. Hipotiroid (6) ve multinodüler guatrlı (9) oldukları belirlenmiş 15 hasta ve 9 normal sağlıklı # bireyin serum beta karoten ve retinol düzeyleri saptanmış tır. Normal sağlıklı deneklerle karşılaştırıldığında, hipotiroid ve multinodüler guatrlı deneklerin serum beta karoten düzeylerinin yükseldiği ve retinol düzeylerinin düştüğü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to determine effect of goiter on the levels of serum beta carotene and retinol Serum levels of g-Carotene and retinol were measured in 15 patients (6 hypothyroid ones, 9 with multinodular goiter) "and 9 normal healthy controls. It was found that in the patients serum -carotene level is higher and retinol level is lower than in the normal subjects.