'Kütahya-Gümüşköy gümüş cevherinden flotasyon yöntemiyle ön konsantre kazanımının araştırılması'
An Investigation of beneficiation of Kütahya-Silver ore preconcentre by using flotation method
- Tez No: 114445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu çalışmada, polimetalik ve refrakter yapıya sahip bir cevherleşme gösteren Kütahya-Gümüşköy gümüş cevherinin gümüş kazanma verimindeki düşüklüğün nedenleri araştırılarak verimi arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmıştır. Araştırmaların genel planı, gümüş liçinde verimi düşüren sülfürlü ve diğer metallerin flotasyonla ayrılarak kazanılan konsantrenin kavurulması ile daha sonraki liç işleminde verimin arttırılması şeklindedir. Çalışmalarda kullanılan numune, Eti Gümüş A.Ş. Genel Müdürlüğü'nün zenginleştirme tesisinin bünyesinde işlenmek üzere harmanlanmış olan acil stok sahasından alınmıştır. Deneysel çalışmalar sırasında, en uygun flotasyon şartlarım belirleyebilmek için; tane boyutu, pH, toplayıcıyla şartlandırma süresi, bakır sülfatla şartlandırma süresi, pulpta katı oranı, toplayıcı miktarı, bakır sülfat miktarı parametreleri incelenmiştir. Deneylerde kullanılacak olan toplayıcının seçimi amacıyla, üç farklı tane boyutu grubuyla (-212 (im, -212+38 um ve -38 um) flotasyon yapılmış, iki farklı tip dithiofosfat (AF 3477 ve AF 242) ve ksantat (sodyum isopropil ksantat) kullanılmıştır. Toplayıcı seçiminde ve boyut optimizasyonunda tek aşamalı toplu metal flotasyonu yapılmıştır. Diğer parametreler için ise iki ve üç aşamalı flotasyon deneyleri yapılmıştır. Toplayıcıyı belirlerken, cevherin içerdiği baz metalleri seçimli olarak en iyi şekilde konsantreye almak hedeflendiği için, en yüksek metal tenörlerini veren toplayıcı/toplayıcı grubu seçilmiştir. Çalışılan diğer flotasyon parametrelerinden biri olan pH'nın optimizasyonunda iki aşamalı flotasyon yapılmıştır.n Toplayıcı miktarının etkisinin araştırıldığı flotasyon deneylerinde ise, iki aşama için de farklı miktarlarda toplayıcı kullanımının gerektiği tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalarla aşağıda verilen sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this work, the reasons behind the low silver recovery of polymetallic and refractory Kütahya-Gümüşköy silver ore were investigated and studies were performed in an attemp to increase the recovery. Investigations were planned in a following manner; firstly metallic sulphur and oxide ores that decrease the recovery in silver leaching were removed by flotation, then collected flotation concentrate was roasted for increasing the recovery before leaching process. The sample was obtained from ETİ Gümüş A.Ş. urgent stock pile that was prepared to be used in concentration plant. During the experimental work, following parameters; such as, particle size, pH, conditioning time with collector, conditioning time with copper sulphate, %solid in the pulp, collector amount, and copper sulphate amount were investigated to find out the optimum flotation conditions. Flotation tests were performed with three different size fractions (-212 um, - 212+38 um, -38 um) and two different types of collectors dithiophosphate (AF 3477 and AF 242) and xanthate (sodium isoprophyl xanthate). One-stage bulk metal flotation was done for the sellection of collector and optimum particle size. For the other parameters, two and three stage flotation experiments were performed. For determination of collector, collector or collector groups that give highest metal grades were choosen since the purpose is to get base metals in the ore selectively. Two stage flotation was carried out for the optimization of pH. In flotation experiments that the effect of collector amount was investigated. It was found that different amount of collector had to be used in two stages.IV As a result of investigations, following results were found.