Basit eğilme etkisi altındaki betonarme kirişlerde sargı donatısının etkisi
The Effect of lateral reinforcement on reinforced concrete beams under simple bending
- Tez No: 114446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT KIRAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
XI ÖZET Günümüzde yapılan büyük açıklıklı sanayi yapılarında yük ve açıklığın büyüdüğü yapı elemanlarında hem ağırlık, hemde büyük açıklıkları geçme bakımından kesit ve malzeme bir hayli önem kazanmıştır. Değişken sargı donatısı aralığına sahip normal beton kullanılarak üretilen kiriş elemanlarının basit eğilme etkisi altındaki davranışı, kullanılan malzemenin önemini belirtmede önemli bir takım sonuçlar ortaya koyacaktır. BS20 ve BS16 standardında beton ile üretilecek, değişken sargı donatısı aralığına sahip, sabit dikdötgen kesitli kirişlerin basit eğilme altındaki davranışı, yük-sehim ve moment-eğrilik ilişkilerinin, çatlama durumunun belirlenmesi amacıyla yapılacak olan deneysel çalışmalar farklı sargı donatısı aralığına ve beton türüne sahip kirişlerin arasında karşılaştırma imkanı sağlayacaktır. Ayrıca betonarmede verilen hesap metodlarının her iki cins kiriş için ne kadar uygun olacağının araştırılması yapılmış olacaktır. Bu amaçla BS20 ve BS16 standardında betondan, sabit dikdörtgen kesitli, aynı oranlı donatı yüzdesine sahip, farklı sargı donatısı aralığı bulunan kirişler üretilmiş ve bu kirişler 28. günde Selçuk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Yapı Laboratuvarında eğilme deneyine tabi tutulmuşlardır. Elde edilen deneysel değerlerle, teorik olarak hesaplanan değerler karşılaştırılmış, taşıma ve kullanma sınır durumları, yük-sehim, moment-eğrilik değerleri bulunmuş ve sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
xn ABSTRACT Nowadays, on the industrial buildings with higher loads and longer spans, the materials and cross-sections have gained much importance from the point of view of not only weight but also covering the longer spans. It has been tried to point out the effect of confinement oh the reinforced concrete beams under the effect of bending. There are different beams produced on the laboratory in order to find out the behavior of the beams under the effect of bending with different space of confinement and different types of concrete (BS16 and BS20). By producing different beams we tried to make a comparasion between these beams, by establishing their moment-curvature relationships, stress-strain relationships and crack levels. The produced beams are tested after 28 days at the mechanics laboratory at the Selçuk University and the obtained result are compared with the previous results obtained by other researchers and literature.