Üretim kaynakları planlaması sisteminin performansını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi ve bir konfeksiyon işletmesinde uygulanması
Evaluating the factors that affecting the performance on the manufacturing resources planning system and its applications at the ready-made clothes industry
- Tez No: 114452
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT YÜZÜGÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Üretim ortamında temel sorun ihtiyaçların sonsuz, kaynakların ise kıt olmasıdır. Bu yüzden de kıt kaynakların en verimli şekilde kullanılması zorunludur. Kıt kaynakların en verimli şekilde kullanılabilmesi için öncelikle ne, nerede, ne zaman ve nasıl kullanılacak sorularına cevap aranmalıdır. Sorunların giderilmesi için etkin bir Üretim Kaynakları Planlaması sistemi gerekmektedir. Yapılan bu çalışmada, işletmelere maliyeti düşürmek, işgücü verimliliğini arttırmak, stok seviyelerini azaltmak gibi pek çok alanda fayda sağlayan Üretim Kaynakları Planlaması sistemi ve bu sistemin performansım etkileyen faktörler ele alınarak bir konfeksiyon fabrikasında uygulaması yapılmış, elde edilen veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main problem in manufacturing environment is that the requirements are endless and the resources are limited. Because of that the limited resources are required to be used most productive. For the most productive usage of the insufficient resources, first of all, the questions like what, where, when and how will it be used must be answered. To solve the problems, an effective Manufacturing Resource Planning system is needed. In this study, the Manufacturing Resource Planning system which is useful for the firms at too many areas like to decrease the cost, to increase the labour productivity, to reduce the stock levels and the parametres which is affecting the performance of this system are taken up and its application is realized at the ready-made clothes industry, the obtained data are evaluated. VI