İmmobilize ve serbest saccharomyces cerevisiaenin peraksidaz aktivitesi üzerine etkili olan fiziksel ve kimyasal faktörler
The Physical and chemical factors effected on peroxidase activity of free and immobilized saccharomyces cerevisiae
- Tez No: 114453
- Danışmanlar: PROF.DR. HANLAR ABDULAYEV, Y.DOÇ.DR. AYŞE MERCANGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışmada serbest ve immobilize Saccharomyces cerevisiae hücrelerinin katalitik akti vitesi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Katalitik aktivitenin belirlenmesi peroksidaz enzimi aracılığıyla yapılmıştır. Peroksidaz aktivitesi, reaksiyon sonucunda oluşan purpurgallin miktarıyla ve kemilüminisens yöntemi ile belirlenmiştir. Maya hücrelerinin immobilizasyonu poliakrilamid jelde (PAG) gerçekleştirilmiştir. Serbest ve immobilize maya hücrelerinin belirlenen enzimatik aktivitesine göre PAG de immobilize edilmiş maya hücrelerinin enzimatik aktivitesinin serbest hücrelerinkine göre oldukça yüksek olduğu anlaşılmıştır. Enzimatik aktivite üzerine ortam şartlarının etkisi incelendiğinde, serbest hücreler için optimum pH 7, optimum sıcaklık 40 °C iken immobilize hücreler için pH 8, sıcaklık ise 50 °C olarak belirlenmiştir. Serbest hücrelerin katalitik aktivitesi düşük substrat konsantrasyonlarında azalırken immobilize hücreler düşük substrat konsantrasyonunda bile yüksek aktivite göstermiştir. Maya hücrelerine sıcaklık ve düşük dozda UV ışığı ile ön işlem uygulandıktan sonra serbest ve immobilize hücreler olarak katalitik aktiviteleri incelenmiştir. Sonuç olarak maya hücrelerine immobilizasyondan önce düşük dozda UV ışığı ve sıcaklık uygulaması hücrelerin peroksidaz aktivitesini artırmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the catalitic activity of the free and immobilized Saccharomyces cerevisiae cells was studied as comparative. Determination of catalitic activity was made via peroxidase enzyme. Peroxidase activity was determined with amount of purpurgalline produced during reaction and chemilüminicense method. The immobilization of yeast cells was carried out in polyachrilamide jel. According to determined enzymatic activity of the free and immobilized cells, the enzymatic activity of yeast cells immobilized in PAG was higher than that of free cells. When investigated the effect of environmental conditions on the catalitic activity, it was determined optimum pH 7 and optimum temperature 40 °C for free cells while optimum pH 8 and optimum temperature 50°C for immobilized cells. The catalitic activity of free cells decreased at low substrat concentrations while that of immobilized cells increased. The catalitic activity of free and immobilized cells was investigated after aplication. Consequently, The aplication of temperature and UV light with low dose to yeast cells before immobilization increased peroxidase activity of cells.