85 W güneş paneli ile çalışan bir prototip bağımsız güç kaynağı uygulaması
A Stand-alone power supply application with an 85-W solar panel
  1. Tez No: 114476
  2. Yazar: ÖZCAN ÖZCANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ERKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
IV 85 W GÜNEŞ PANELİ İLE ÇALIŞAN BİR PROTOTİP BAĞIMSIZ GÜÇ KAYNAĞI UYGULAMASI Özcan Özcanlı Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi, 2001 Tez Danışmanı: Prof.Dr.Hasan Hüseyin ERKAYA ÖZET Bu çalışmada, alternatif enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisinin günlük hayatta kullanımına yönelik bir sistem tasarımı yapılmıştır. Bu tip bir sistem, güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren ve silisyum güneş pillerinden oluşan güneş panelleri, üretilen elektriğin kontrollü olarak depolanmasını sağlayan regülatör, elektiriğin depolandığı bataryalar, de 12V'luk elektiriği ac 220V'a dönüştüren dc/ac çevirici ve tüm bu elemanların düzenli çalışmasını sağlayan denetleyici birimlerinin biraraya getirilmesi ile oluşturulur. Sistem tasarlanırken; beslenecek sürekli yük miktarını tespiti, batarya kapasitesinin bulunması, panellerin eğim açılarının belirlenmesi, panel akımının bulunması ve panel sayısının tespit edilmesi gibi işlem basamakları takip edilir. Uygulaması yapılan prototip sistemde kullanılan elemanlar modüler yapıda tasarlanmıştır. Sistemde güneş paneli olarak 85W gücünde BP SOLAR tarafından üretilmiş bir panel, SG 3524 PWM regülatör entegresi ve şarj kesme rölesinden oluşan bir regülatör, birbirini yedekleyecek şekilde çalışan iki adet 105Ah/12V batarya, dijital devre elemanları ile oluşturulmuş bir dc/ac çevirici ve PIC 16F84 mikrokontrolörü kullanılarak yapılmış bir denetleyici kullanılmıştır. Prototip sistem üzerinde; eğim açısı, pozisyon, ışınım, sıcaklık, yük değişimlerinin sistem üzerindeki etkileri incelenerek bu değişimler grafiksel olarak gösterilmiş ve verimin arttırılmasını sağlayacak öneriler verilmiştir. Kullanılan elemanların yapılan ve çalışmaları ayrıntılı olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
A STAND-ALONE POWER SUPPLY APPLICATION WITH AN 85- W SOLAR PANEL Özcan Özcanlı Electrical-Electronics Engineering, Master Thesis, 2001 Thesis Supervisor: Prof.Dr.Hasan Hüseyin ERKAYA Summary A stand-alone power-supply system that utilizes the solar energy has been designed and tested in this project. Such a system may be consisted of photovoltaic solar panels, storage units, voltage regulator, and an inverter that produces utility voltage out of the 12 V dc battery voltage. There may also be a controller to oversee the operation of the system. In the prototype system, modular sub-systems have been designed and tested. An 85-W BP SOLAR photovoltaic cell, a SG 3524 PWM regulator chip, and an inturrupter relay were used to charge a 1 05 Ah/1 2 V lead-acid battery. Another identical battery is used as a stand-by unit, and they are charged one at-a-time. A digital da/ac inverter and a PIC 16F84 microcontroller were designed to complete the system. Various measurements were taken to determine the effects of the angular position, temperature changes and load conditions. Syste components and their operation principles are given in detail.