Birim yük otomatik stoklama ve erişim sistemlerinde isteklerin sıralanması
Requests sequencing in unit load automated storage and retrieval systems
- Tez No: 114475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER KAPANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Malzemeleri otomatik olarak alan, stoklayan ve erişen ekipman ve kontrollerin bir birleşimi olan otomatik stoklama/erişim sistemleri (OS/ES), modern üretim ve dağıtım organizasyonlarının en önemli bileşenlerinden biridir. OS/ES 'ler, yüksek hacimli üretimi düşük stok seviyeleri ile gerçekleştirmeyi hedefleyen tam zamanında üretim (TZÜ) sistemlerinde, doğru malzemelerin doğru zamanda doğru yerde olmasının sağlanmasında büyük rol oynar. Bu sistemler işçilik maliyetlerini, malzeme izlemeyi, boş yer kullanımını, üretim sisteminin cevap verme süresini ve çıktısını iyileştirirler. Bu nedenle OS/ES 'ler ileri üretim sistemlerinde geleneksel ambarların yerine yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. OS/ES'lerin yatırım maliyetlerinin yüksek olması, sermaye riskini arttırmaktadır. Yeniden düzenlenmesi ve devre dışı bırakılması güç olabilen bu sistemlerin etkin tasarımı ve işletimi yatırım sahipleri için kritiktir. OS/ES'lerin etkin tasarımları ve performansının iyileştirilmesi için yapılan çalışmalar özellikle stok atama politikaları, isteklerin sıralanması ve bekleme noktası seçimi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, OS/ES 'ye gelen isteklerin sıralanmasına bağlı olarak OS/ES tasarımı ve işletimi için en iyi performans düzeyinin belirlenmesidir. Anahtar Kelimeler : Otomatik stoklama/erişim sistemleri, OS/ES, sıralama, genetik algoritmalar.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Automated storage/retrieval system (AS/RS), a combination of equipments and controls which automatically handle, store and retrieve materials is one of the most important components of modern manufacturing and distribution organizations. AS/RS 's, in Just-in-time systems which aims to perform high volume production with minimum inventory levels play a big role in providing right materials to be at the right place and at the right time. These systems improve labor costs, material tracking, floor- space utilization, response time and throughput level of the system. Hence, AS/RS's have widely replaced conventional warehouses in advanced manufacturing systems. High investment cost of AS/RS's, increases financial risks. Efficient design and operating of these systems are critical for investors due to difficulties to re configure or discard. The efficient design and performance improvment of AS/RS" s depend on storage assignment policies, request sequencing and selecting dwell point. The aim of this study is the determination of the best performance level according to requests sequencing for design and operating of AS/RS. Keywords : Automated storage/retrieval systems, AS/RS, sequencing, genetic algorithms.