Karık, damla ve sızdırma sulama yöntemlerinin toprakta tuz dağılımına etkisi
Effect of furrow drip and under ground irrigation methods on salt distrubution in soil
  1. Tez No: 1145
  2. Yazar: SONGÜL YURTMAN(YAVUZ)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi KARIK, DAMLA VE SIZDIRMA SULAKA YÖNTEMLERİNİN TOPRAKTA TUZ DA?ILIMINA ETKİSİ Songül YURTMAN (YAVUZ) Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Kültürteknik Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Osman YILDIRIM 1987, Sayfa: 68 Jüri: Prof. Dr. A. Balaban Doç. Dr. İ. Ünver Yrd. Doç. Dr. 0. Yıldırım Bu çalışmada, karıklarda gölle nd irme biçiminde ?uygulanan yüzey sulama yöntemi ile damla ve sızdırma sulama yöntemlerinin topraktaki tuz dağılımına etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, şahit ve her üç sulama yön temine ilişkin deneme parsellerinde Yuva kavunu tarımı yapılmış ve her yöntemin kendine özgü koşullarında su lama suyu verilmiştir. Sulama sezonu sonunda her par selin değişik yer ve derinliklerinden alınan toprak örneklerinde tuz ölçümleri yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, damla ve sızdırma sulama yöntemlerinde genelde toprak yüzeyinde bir tuz birikimi söz konusu olmuş, damla sulama yönteminde toprak yüze yindeki tuz birikimi damla tıcıdan ıslak çepere doğru artış göstermiştir. Karık sulama yönteminde toprak yü zeyinde su ile temasta bulunan karık içerisinde tuz yıkanması meydana gelmiş, su ile temasta olmayan karık sırtında önemli düzeyde tuz birikimi olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Karık sulama yöntemi, damla sulama yöntemi, sızdırma sulama yöntemi, tuz dağılımı, tuz birikimi, yıkanma,
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OF FURROW, DRIP AND UNDERGROUND IRRIGATION METHODS ON SALT DISTRIBUTION IN SOIL Songül YURTMAN (YAVUZ) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. Osman YILDIRIM 1987, Page: 68 thzry: Prof. Dr. A.. Balâ ban.. Assoc. Prof. Dr. I. Ünver Asst. Prof. Dr. O. Yıldırım This study was conducted to find out the effects of different irrigation methods on the salt distribution in the soil. For this purpose, water melon were grown in experimental plots and irrigation water was applied by furrow, drip and underground irrigation methods. Soil samples were taken at the beginning and at the end of the irrigation season in different places and depths in 1985 for obtaining salt distribution, accumulation and / leaching. In drip and underground irrigation methods, the salt accumulated at soil surface, and the salt quantity increased from dripper to wet front in drip irrigation. Leaching occurred along the furrows where soil surface was in contact with water and salts accumulated at soil surface at furrow ridge. KEY WORDS: Furrow irrigation method, drip irrigation method, underground irrigation method, salt distribution, salt accumulation, leaching.