Çevre etki değerlendirmesi süreci, yöntemleri ve uygulamaları
Environmental impact assessment process, methods and application
- Tez No: 114548
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET Sanayileşme ve teknoloji ile giderek büyüyen, günümüzde global ölçekte insan yaşamını tehdit eden çevre kirliliğine karşı Avrupa. Amerika ve Birleşmiş Milletler nezdinde 1950'li yıllarda başlayan ve 1960'larda hız kazanan çevre bilincinin en iyi sonuçlarından biri Çevre Etkilerini Değerlendirme (ÇED) Sistemidir. ÇED yatıran projelerinin çevresel etkilerini, etkilerin şiddetlerini, kapsamını ve çözüm önerilerini sıralayabilecek, alternatif projeler arasında seçim yapılmasında çevresel açıdan karar verebilecek, geniş kapsamlı, dinamik, tamamen ölçüm, gözlem, uzmanlık ve bilgiye dayalı bir sistemdir. Ülkemiz 21. yüzyılda hızla değişen ve gelişen dünyayı takip edebilmek için büyük yatıranlar, önemli projeler geliştirmek zorunluluğundadır. Bu ortamda ülkemiz için yeni bir yaklaşım olan ve hızla kendim yenileyen ÇED sistemi, sahip olduğumuz doğal, kültürel ve tarihi güzelliklerin, insan ve yaşama çevresinin ihmal edilmemesi açısından büyük önem taşıyacaktır. Birçok çevre uzman, her ne kadar ülkemizdeki ÇED Sisteminin kurumsal, teknik ve sistematik açıdan eksiklikleri veya uygulama hatalarının bulunduğunu iddia etseler de, sürekli gelişen ve kendini yenileyen bu sistemin ilerleyen yıllarda artan bilgi ve bilinç düzeyimiz çerçevesinde mükemmeli yakalayacağı şüphe götürmemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT System for Environmental Impact Assessment (EIA) is one of the best results of environmental consciousness that emerged in the 1950's and accelerated in the 1960's in Europe, the Unites States and the United Nations against environmental pollution that increased with industrialization and technology, and today became a serious threat against human life on global scale. EIA is a comprehensive, dynamic system based completely on measurement, observation, proficiency and knowledge which could üst the environmental impacts of the investment projects, degree and scope of the impacts, and proposals for solutions, and decide, on an environmental point of view, on selection between alternative projects. Our country, so as to follow the world in rapid change and development in this 21st century, has to develop major projects. In this atmosphere, the system of EIA, a new approach for our country renewing itself rapidly, would be significant for the natural, cultural, historical beauties and human and living environments not to be neglected. Although it is put forward by many environmental specialists that the system of EIA in our country has many deficiencies regarding structural, technical and systematic aspects or has some application mistakes, it is no doubt that this system, continuously developing and renewing itself, shall reach a perfect level in scope of our knowledge and consciousness level growing by years.