Prefabrike yapıların deprem analizi
An Earthquake analysis of precast structures
  1. Tez No: 114549
  2. Yazar: MUHARREM ÇAĞLANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
XI ÖZET Prefabrike yapılarda davranış açısından en kritik noktalar yapı elemanlarının birleşim yerleri olmaktadır. Prefabrike yapı elemanları yüksek nitelikli malzeme, işçilik ve kontrol ile yapıldıklarından yüksek dayanımlı olmaktadırlar. Ancak şantiyede yapılan birleşim yerleri ise genellikle aynı kalite düzeyinde olmamaktadır. Bu bakımdan prefabrike yapıların depreme dayanıklı olması büyük ölçüde ek yerlerinin depreme dayanıklı olmasına bağlıdır. Bu nedenle prefabrike yapı sistemlerinde ek yerlerinin depreme dayanıklı olarak geliştirilmesi üzerinde durulması gerekir. Ek yerinin kesme kuvveti taşıma kapasitesinin ve moment aktarma kapasitesinin saptaması, bunlarla birlikte statik ve dinamik açıdan çözümlerin üretilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, prefabrike yapı sistemlerinin depreme dayanıklı tasarımlarının birleşim noktalarında görülen bağlantı tiplerine bağlı olarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca çerçeveli sistemlerde bulunan kolon- kiriş birleşim yerlerinin moment aktarma durumları göz önünde bulundurularak statik ve dinamik çözümleri için rijitlik matrisi oluşturulmuş ve rijitlik metodu kullanılarak bilgisayar programı ile analiz yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda prefabrike çerçeveli sistemlerin düğüm noktalarındaki moment aktarma kapasitelerine bağlı olarak sistemin statik ve dinamik açıdan davranışı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Xll ABSTRACT From the point of view of behaviour, the most critical points in precast structures is the connection places of structural elements. Since precast structural elements are made by using high quality materials and labor, and their production steps are controlled strictly, they have high strength. On the other hand, the connection points made in construction sites are not in general of high quality. Therefore, resistant of precast structures to earthquakes generally depends on the fact that the connection points are strong enough to resist to earthquakes. As a result, it is necessary that the connection points in precast building systems be designed and constructed in such a way that they are resistant to earthquakes. The shear force bearing and moment transfer capacity of connection place should be determined. In addition, from the point of view of static and dynamic analysis, good solutions should be produced. In this study, the design metods of precast structural systems which are resistant to earthquakes have been evaluated with respect to the joint types encountered at connection points. Morover, considering the moment transfer conditions of column-beam connection places in frane systems, a stiffness matrix have been constructed for obtaining static and dynamic solutions and a computer-based analysis has been performed by using stiffness method. As a result of this study, the static and dynamic behavior of precast framed systems have been determined, depending on the moment transfer capacities at connection points.