Ağaç boyaları ile renklendirilmiş ağaç malzemede hızlandırılmış solma deneyleri
Accelerated weathering tests on the stained wood
  1. Tez No: 114626
  2. Yazar: AHMET BÜLENT DELİKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
AĞAÇ BOYALARI İLE RENKLENDİRİLMİŞ AĞAÇ MALZEMEDE HIZLANDIRILMIŞ SOLMA DENEYLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet Bülent DELİKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2001 ÖZET Ağaç malzeme, iç ve dış dekorasyonda yaygın olarak kullanılan malzemelerden bir tanesidir. Hafif, fiziksel ve mekanik etkilere dirençli, insanda rahatlatıcı etkiye sahip bir lif yapısının olmasının yanı sıra boyama ve vernikleme gibi üstyüzey işlemleri uygulanarak estetik hale getirilebilmesi, ağaç malzemeye yaygın bir kullanım alanı sağlamaktadır. İç dekorasyonda renk en az ölçü, biçim ve form kadar önemlidir. Farklı görüntüde mobilya hazırlamanın bir yolu da ağaç boyalarından yararlanarak mobilyanın renklendirilmesidir. Ağaç boyaları yüzeyde koruyucu bir katman meydana getirmeyip, sadece renk ve ton değişikliği yaparlar. Bu araştırmada, sarıçam (Pinus Sylvestris L.), kayın (Fagus Orientalis L.), meşe (Quercus Petreae L.), ağacından elde edilen deneme panelleri üzerine Alman ceviz boyası, anilin boya, kimyasal boya ve eco-color boya uygulanarak, hızlandırılmış solma deneyi sonrasında renklerdeki değişiklikler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; hızlandırılmış solma deneyi sonrasında, deney panellerinin kırmızı renk değerlerinde önemli oranda azalma olmuştur. En fazla azalma eco-color boya ile renklendirilmiş kayın numunelerde tespit edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5001013 Ağaç işleri üstyüzey işlemleri, ağaç boyalan, yaşlandırma, solma 55 Doç Dr. Abdullah SÖNMEZ i
Özet (Çeviri)
ACCELERATED WEATHERING TESTS ON THE STAINED WOOD (M. Sc. Thesis) Ahmet Bülent DELİKAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2001 ABSTRACT Wood is one of the widely used materials in interior and exterior decoration. Besides it is light, and durable against physical and mechanical effects and has a consoling effect on the human beings because of its comforting wood grains, it can easily be aesthetic by staining and varnishing, made it a widely used for furniture. Its color is as important as its shape, dimension and form in interior decoration. Another way of preparing different wieving on furniture is to coloured the furniture by using wood stain. Wood stains only change the color and tone but not form a protecting layer on the wood surface. In this research, color changing effects of accelerated weathering test were examined on the pine (Pinns Sylvestris L.), beech (Fagus Orientalis.L.) and oak {Quercus Petreae.L.) wood surfaces after staining with Vandyke brown (color of valnut), aniline, chemical and ready mixed solvent stain. According to the test results, red color tone of samples have decreased considerably after accelerated weathering. It was determined that the highest degreasing occured on beech wood stained with ready mixed solvent stain. Science code Key Words Page number Adviser 5001013 Wood finishing technology, wood stains, aging, discoloration 55 Doç Dr. Abdullah SÖNMEZ ii