Bulanık mantık denetiminin kavşak trafik sinyalizasyonuna uygulanması
The Design and application of fuzzy logic control of the intersection signalization
- Tez No: 114627
- Danışmanlar: PROF.DR. İNAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
BULANIK MANTIK DENETİMİNİN KAVŞAK TRAFİK SİNYALİZASYONUNA UYGULANMASI (Doktora Tezi) Osman Ayhan ERDEM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2001 ÖZET Bu çalışmada bulanık mantık denetleyici kullanarak bir kavşak trafik sinyalizasyon sistemi gerçekleştirilmiştir. Bu sistem ilköğretim öğrencilerine yönelik trafik eğitim seti olarak kullanılabilecek bir prototiptir. Prototip, yazılım ve donanım olarak gerçekleştirilmiştir. Yazılım kısmı C++ programlama dili kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen prototip klasik kavşak sistemlerinin modellenmesi ve verimlilik testlerinde de kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sistem Ankara'da bir model kavşağa uygulanmıştır. Uygulama sonucunda hem klasik denetleyici, hemde bulanık mantık denetleyici performans sonuçlan karşılaştırılmıştır. Sonuçta bulanık mantık denetleyicinin kavşaklardaki trafik sinyalizasyon sisteminin denetiminde klasik sistemden daha etkin olduğu görülmüştür. Bilim Kodu : 626.01.00 Anahtar Kelimeler : Klasik Mantık, Bulanık Mantık, Kavşak Trafik Denetimi, Sinyalizasyon, Eğitim Seti. Sayfa Adedi : 133 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İnan GÜLER
Özet (Çeviri)
THE DESIGN AND APPLICATION OF FUZZY LOGIC CONTROL OF THE INTERSECTION TRAFFIC SIGNALIZATION (Ph J). Thesis) Osman Ayhan ERDEM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2001 ABSTRACT In this study, an intersection traffic signalization system was implemented by using a fuzzy logic controller. This system is a prototype that can be used as a traffic education set for elementary school students. The system was realized to include both software and hardware parts. Software part was written by using C++ programming language. The system can also be used to model and to test the efficiency of the classical intersection system. It was applied on a model intersection in Ankara. The performance results obtained using both classical and fuzzy logic controller were compared. As a result, fuzzy logic controller that used intersection traffic signalization has provided better performance than classical methods. Science Code : 626.01.00 KeyWords : Classical Logic, Fuzzy Logic, Intersection Traffic Control, Signalization, Education Set Page number : 133 Adviser : Prof. Dr. İnan GÜLER