Karpal tünel sendromuna yakalanma riskinin geliştirilen bir uzman sistem ile tahmin edilmesi
The Estimation of the risk of falling carpal tunnel syndrome by an expert system
  1. Tez No: 114695
  2. Yazar: SERAP ULUSAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
KARPAL TÜNEL SENDROMUNA YAKALANMA RİSKİNİN GELİŞTİRİLEN BİR UZMAN SİSTEM İLE TAHMİN EDİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Serap ULUSAM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Bu tezde, karpal tünel sendromuna(KTS) yakalanma riskinin tahmin edilmesi için bir uzman sistem geliştirilmiştir. Bu amaçla KTS'yi etkileyen faktörlerin belirlenmesi yoluna gidilmiş ve dört temel faktör(işsel, kişisel, organizasyonel ve semptom&bulgu) bulunmuştur. Bu kapsamda, faktörler analitik hiyerarşi prosesi(AHP) ile önceliklendirilmiştir. AHP'den elde edilen değerlere göre sırasıyla semptom&bulgu faktörü 0,55, işsel faktör 0,28, kişisel faktör 0, 1 1 ve organizasyonel faktör 0, 1 1 öncelik değerlerine sahip olmuştur. Buna ek olarak alt faktörlerin değerleri de tesbit edilmiş ve uzman sistemin yapılandırılmasına geçilmiştir. Göreceli üstünlük değerleri kullanılarak, tahmini riski en iyi biçimde yansıtmayı amaçlayan“CARPAL-ESTA”adlı bir uzman sistem geliştirilmiştir. Gerçekleştirilen sistem risk talimini yapan bir prototip uzman sistem özelliğindedir. Gazi Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı bilgi işlem dairesinde çalışanlar üzerinde geliştirilen sistem uygulanmış ve sonuçlar, ilgili değişken değerleri ışığında yorumlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 605.01.01 Karpal Tünel Sendrom, Uzman Sistem, AHP 165 Doç. Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
THE ESTIMATION OF THE RISK OF FALLING CARPAL TUNNEL SYNDROME BY AN EXPERT SYSTEM (M.Sc. Thesis) Serap ULUSAM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT In this thesis, an expert system has been developed in order to estimate the risk of falling carpal tunnel syndrome(CTS). For this purpose, the factors that affect the CTS have been determined, and four fundamental factors(task, personal, organizational and symptom&finding) have been found. In this manner, the precedence of the factors which affect CTS, has been made by the analytic hierarchy process (AHP). According to the datas that have been obtained by AHP are 0,55 for symptom&finding, 0,28 for task, 0,11 for personal and 0,11 for organizational respectively. Additionally, values of subordinate factors have been obtained. Then, the constructions of an expert system has been taken place. Using the relative precedence values, an expert system called 'CARPAL-ESTA' has been developed. The developed system which would be able to reflect the estimated risk at the best has the property of prototype expert system. Later, the developed system was applied on the staff of the information process bureau of Gazi University Presidence. The results have been commented according to the related variable values. Science code Key Words Page number Advisor 605.01.01 Carpal Tunnel Syndrome, Expert System, AHP 165 Assoc. Prof. Dr. Mustafa KURT