Pinaceae familyasına ait bazı türlerin polenlerinin morfometrik analizleri
The Morphometric analysis of the pollen grains of some pinaceae species
  1. Tez No: 114696
  2. Yazar: ÖZCAN ELZEM DOĞANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
PINACEAE FAMİLYASINA AİT BAZI TÜRLERİN POLENLERİNİN MORFOMETRİK ANALİZLER (Yüksel Lisans Tezi) Özcan Elzem DOĞANCI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de doğal olarak yayılış gösteren Pinus nigra Arn. ssp. pallasiana (Lamb.) Holmboe; Pinus sylvesyris L ; Cedrus libani A. Rich, ile Kıbrıs için endemik olarak bulunan Cedrus brevifolia (Hook, f.) Henry türlerine ait polenlerin morfolojik özelliklerini belirlenmiş, ayrıca bilgisayar teknikleri ile belirlenen özelliklerle doğrudan mikroskobik yöntemle belirlenenler karşılaştırılmıştır. Pinus nigra Arn. ssp. pallasiana (Lamb.) Holmboe; Pinus sylvesyris L.; Cedrus libani A. Rich, ile Cedrus brevifolia (Hook, f.) Henry türlerine ait polenler çalışılan türlerden disseminasyon döneminde taze olarak elde edilmiştir. Pinus nigra Arn. ssp. pallasiana (Lamb.) Holmboe; Pinus sylvesyris L. Türlerinin polenleri Ankara'dan; Cedrus libani A. Rich, türünün polenleri Antalya'dan, Cedrus brevifolia (Hook, f.) Henry örnekleri ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden (Alevkaya) toplanarak Wodehouse ve Erdtman yöntemleriyle preparatları yapılmıştır.Her bir türe ait polenlerin doğrudan mikroskopla boyutları ölçülmüş ve mikrofotoğrafları çekilerek, bunlar scannerle taranmış, görüntüler bilgisayar ortamına aktarılarak bilgisayarda da ölçümler yapılmıştır. Student's t testi ile yapılan karşılaştırmada dört türe ait özellikle L ve L/l parametrelerinin anlamlı ölçüde farklı olduğu saptanmıştır. Ayrıca bilgisayar tekniği ile yapılan ölçümlerin ortalama bağıl standart sapmalarının, doğrudan mikroskoptan alınan ölçümlere göre daha düşük çıktığı; bu nedenle bilgisayar aracılığı ile yapılan ölçümlerin daha kolay ve güvenle yapılabileceği anlaşılmıştır. Bilim Kodu : 401.03.01 Anahtar Kelimeler : Polen, Cedrus, Pinus Sayfa Adedi : 40 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sevil PEHLİVAN
Özet (Çeviri)
in THE MORPHOMETRY ANALYSIS OF THE POLLEN GRAINS OF SOME PINACEAE SPECIES Mr. Sc Thesis Özcan Elzem DO?ANCI GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 2001 ABSTRACT This research intends to determine the morphological features of pollen grains of species Pinus nigra Arn. ssp. pallasiana (Lamb.) Holmboe; Pinus sylvesyris L. ; Cedrus libani A. Rich, which naturally spreading within Turkey and Cedrus brevifolia (Hook, f.) Henry which is endemically found in Cyprus, and also to compare the results found either by means of direct microscopic measurements and the measurements performed by the computerized means. Pinus nigra Arn. ssp. pallasiana (Lamb.) Holmboe; Pinus sylvesyris L; Cedrus libani A. Rich, and Cedrus brevifolia (Hook, f.) Henry and Cedrus libani A. Rich, were frehsly derived during the dissemination period. Pollen grains of Pinus nigra Arn. ssp. pallasiana (Lamb.) Holmboe; Pinus sylvesyris L. were derived from Ankara; Cedrus libani A. Rich, were derived from Antalya and Cedrus brevifolia (Hook, f.) Henry from Turkish Republic of Northern Cyprus, and their preparations were provided by means of Wodehouse and Erdtman methods. The dimensions of the pollen grains have been measured directly with microscope, their microphotographs were taken. Then their microphotographs were scanned with a scanner, the images transferred into the media of computer, and the measurements were performed within the media of computer.IV Student's t- test was used to compare the parameters of four species and it was found that many parameters, especially L and L/l were significantly different for four species. In addition, it was found that the relative standard deviation of the measurements performed by means of computer technique were smaller than that taken by direct microscopical means and the measurements may be performed more easily and reliably by the aid of computers. Science code : 401.03.01 Key Words : Pollen, Cedrus, Pinus Page number : 40 Adviser : Prof. Dr. Sevil PEHLİVAN