Deneysel yolla tavşanlarda akut pankreatitisin oluşturulması
- Tez No: 11470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF NERGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
-13- ÖZET Bu çalışmamızda, duodenum ligasyonu esasına dayalı“Closed-duo denal loop tekniğiyle”experimental yolla acut pancreatitis husule ge lip- gelmediği araştırılmıştır. Bunun için 14 adet tavşan kullanılmıştır. Beş gruba ayrılan bu tavşanlardan birinci grubu kontrol, diğer dört grubta yer alan tavşan lara“Closed-duodenal loop ”tekniği uygulandı. Deney süreleri bitiminde, kontrol ve çalışma grubu hayvanları öldürüldükten sonra otopsileri yapılarak pankreasları alındı. Elde edilen kesitler Hematoxylen-Eosinle boyandr ve ışık mikroskopiyla tet kik edildiler. Başlıca Histopatolojik bulgular; Peripancreatik yağ dokusu ile exocringlandulayi teşkil eden asini epitel hücrelerinde nekroz belirgindi, interstitiel ödem,. yaygın hemorajiler ile vasküler değişiklikler ya nında, pankreas kanalının duvarında belirgin bir kalınlaşma mevcuttu. Ayrıca asiner dilatasyon ve mononuklear hücre infiltrasyonu kaydedil miştir. Mikroskopik tetkikler sonunda; Experimental yolla“Closed-duode nal loop”tekniği uygulanan tavşanlarda akut pankreatitis1 in meydana geldiğini tespit etmiş bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
14- SUMMARY In this study, with“Closed duodenal loop”technick, depending on duodenum 'ligation principle, acut pancreatitis (experimentally) has been examined. 14 rabbits were used for this experiment. Rabbits were divided into 5 groups. The first group was used as the control group and“Closed duodenal loop”; technick was applied to the remaning four groups. In the end of experiment period by taking out their panc reas i s an autopsy was conducted to the control group. The obtained sections were examined by light microscope and stained hemotoxylen-eosin. Main histopathologic findings: Peripancreatic fat tissue, the necrosis epitel cell acini, which formed of exocrin glandula were present. Besides intersititiel edema and wide spreed hemorrage with vascular changes there was also a certain thickening on the walls of pancreas channel, Additionally asiner dilatation and mononuclear cell infiltration were present. In the end of microscopic examination: We found açut pancreatitis by applying“the closed-duodenal loop technick”.