Ağaç işleri endüstrisinde atölye aydınlatma faktörünün verimliliğe etkisi
The Effect of workshop illumination factor to productivity in woodworking industry
  1. Tez No: 114706
  2. Yazar: ABDÜLHALİM ALANKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
AGAÇIŞLERI ENDÜSTRİSİNDE ATÖLYE AYDINLATMA FAKTÖRÜNÜN VERİMLİLİĞE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Abdülhalim ALANKUŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Bu çalışmada, aydınlatma standartları ele alınarak bu değerlerin işgücü verimliliğine etkisi değerlendirilmiş ve mobilya üretimi yapan firmaların bu standartlara uygunluğu incelenmiştir. Firmaların seçiminde, Ankara ve çevresinde faaliyet gösteren ağaçişleri atölyelerinden“Rasgele seçme”yönteminden yararlanılmıştır. Seçilen bu atölyelerde aydınlatma şiddeti ölçümleri yapılmıştır. Ölçümler lüksmetre denilen ışık ölçme cihazıyla gerçekleştirilmiştir. Atölyelerde işçilerin çalıştıkları her noktadan aydınlatma şiddeti değerleri alınmış ve ortalama değerlerin bulunması için muhtelif noktalardan ölçümler yapılmıştır. Elde edilen değerlerin ortalaması alınmış, Ülkemizde işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünde belirlenen standartlara ve İngiltere Aydınlatma Mühendisleri Cemiyeti'nce belirlenen standartlara göre değerlendirilmiştir. Sonuçlar teorik olarak karşılaştırılmış ve bölgede üretim yapan atölyeler için somut önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 705.3.014 Aydınlatma, Verimlilik, Mobilya üretimi, Atölye 49 Yrd. Doç. Dr. Ahmet ŞENEL
Özet (Çeviri)
11 THE EFFECT OF WORKSHOP ILLUMINATION FACTOR TO PRODUCTIVITY IN WOODWORKING INDUSTRY (M.Sc. Thesis) Abdülhalim ALANKUŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT In this study, the illumination standards have been taken care and how these values can affect the labor work efficiency has been evaluated. Moreover, the appropriateness of furniture producing firms to these standards has been inspected. In this selection regarding the firms,“Randomly selected”type of inquiry has been used by taking the firms that perform their work near Ankara and its outskirt. In these factories illumination intensity evaluations were performed. These evaluations were made by using the“luxmeter”which is an apparatus used for“light evaluation”. In this study, the illumination intensity values have been taken from each point where workers are working and evaluations were made at different points in order to final the average levels. These averages have been questioned whether they are suitable with standards put by the legal document“A by-law regarding the workers' health and work security”and to those standards put by the English Illumination Engineers Society. The results were compared theoretically and some concrete proposals have been given for the production firms performing in the region. Science code : 705.3.014 Key Words : Illumination, Productivity, Furniture manufacturing Workshop Page number : 49 Advisor : Asst. Prof. Dr. Ahmet ŞENEL