Türkiye'de endemik bazı allium L. polenlerinin morfolojik yapılarının incelenmesi
Investigation of pollen morphology of some endemic allium L. in Turkey
- Tez No: 114705
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
TÜRKİYE'DE ENDEMIK BAZI ALLIUM POLENLERİNİN MORFOLOJİK YAPILARININ İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Filiz KOÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2001 ÖZET Bu çalışmada A llium L. cinsinin 6 seksiyonuna ait 38 türün polen morfolojileri ışık, skening (SEM) ve transmisyon (TEM) elektron mikroskopları kullanılarak incelenmiştir. Her takson palinolojik olarak tanımlanmıştir. Polen preparasyonları Wodehouse ve Erdtman'a göre hazırlanmıştır.Polen ölçümleri ve diğer polen özellikleri ışık, SEM ve TEM kullanılarak incelenmiştir ve mikrofotoğrafları çekilmiştir. Pollen tipleri A ve B olarak tanımlanmış olup bu tiplerde ornamentasyon şekillerine göre sınıflandırılmıştır. Sulcus uzunluğu, ornamentasyon şekli ve operculum durumu türler arasındaki en önemli farklılıklar olarak kabul edilebilir. Çalışmamızın amacı sistematik botanik, evolüsyon ve diğer uygulamalı dallarda yardımcı olmaktır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 401 Allium L., polen, polen morfoloji 129 Prof. Dr. Sevil PEHLİVAN
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF POLLEN MORPHOLOGY OF SOME ENDEMIC ALLIUM IN TURKEY (Ph. D. Thesis) Filiz KOÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2001 ABSTRACT In this study, pollen morphology of the 38 Turkish endemic taxa of 6 sections of the Allium L. (Liliaceae) genus has been examined by light, scanning (SEM) and transmission electron microscope (TEM). Each taxon has been described palynologically. Pollen preparations have been made according to Wodehouse and Erdtman's acetolysis method. The measurements and other morphological features of the pollen grains have been investigated by using light and electron microscope and their photomicrographs have been taken. Pollen types have been defined: as A and B which have been classified according to ornamentation. Sulcus Length, ornamentation types and operculum differences between species can be accepted very important. The aim of our study is to help to systematic botany, evolution, and practically branches. Science Code Key Words Page number Adviser 401 Allium L., pollen grains, pollen morphology 129 Prof. Dr. Sevil PEHLİVAN