Aktif güç süzgeçleri için bir uygulama: Ark fırınları
Active power filter application with arc furnace
  1. Tez No: 114710
  2. Yazar: ALPER SARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. TİMUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
AKTİF GÜÇ SÜZGEÇLERİ İÇİN BİR UYGULAMA: ARK FIRINLARI (Yüksek Lisans Tezi) Alper SARIKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2001 ÖZET Aktif Güç Süzgeçleri (AGS) güç sistemlerinde oluşan harmoniklerin giderilmesi için kullanılır. Bu tezde elektrik iletim şebekelerinde oluşabilen harmonikler, Aktif Güç Süzgeçleri (AGS) ve Elektrik Ark Ocağı (EAO) ile ilgili teorik çalışmalar yapılmıştır. İçeriğinde AGS ve harmonik üreten yük bulunan bir ac güç sistemi EMTDC/PSCAD programı kullanılarak simüle edilmiştir. Bu simülasyon kullanılarak hattaki harmonikler ve AGS'nin bu harmoniklere etkileri analiz edilmiştir. AGS ve EAO modelleri ile bu sistemin tümü başka çalışmalar için de kullanılabilir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 608.01.05 Aktif Güç Süzgeci, Elektrik Ark Ocağı 88 Yard.Doç.Dr. M.Timur AYDEMİR
Özet (Çeviri)
11 ACTIVE POWER FILTER APPLICATION WITH ARC FURNACE (M.Sc. Thesis) Alper SARIKAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND THECNOLOGY July 2001 ABSTRACT Active Power Filters are used in power systems for harmonic filtering. In this thesis theoretical studies concerning harmonics in electrical transmission lines, Active Power Filters (APF) and Electric Arc Furnaces (EAF) have been conducted. An ac power system consisting of APF and a hamonic producing load has been simulated using EMTDC/PSCAD program. By using this simulation harmonics in the transmission line and the effects of APF on the harmonics have been analysed. The model of the APF, EAF and all system can be used for other studies. Science code Key Words Page number Adviser 608.01.05 Active Power Filter, Electric Arc Furnace 88 Asst.Prof.Dr. M.Timur AYDEMİR